Engin AKSÖZGenelTürkiye LigleriYazarlardan

Bursa BŞB voleybolun transfer raporu…

Voleybol Efeler Ligi‘nde 2. sezonuna hazırlanan Bursa BŞB Erkek Takımı transfer çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı.

Sözleşmesini 1 yıl uzatan antrenör Fazıl Demirci’yle, yönetimin voleyboldan sorumlu üyesi Murat Mestan‘ın birlikte sürdürdüğü çalışmalar sonucunda eski kadro büyük ölçüde değişirken, voleybolseverlerin yeni sezonda farklı yerli ve yabancı oyuncularla tanışma olanağı bulacağını söyleyebiliriz.

Değerlendirmemize teknik kadrodan başlayalım…

Arkas’tan Bursa BŞB ailesine katılan başantrenör Fazıl Demirci yine takımın başında olacak.

Geçen sezon olduğu gibi Burak Yavuz, Demirci‘nin asistanlığını yaparken, Gökhan Bahar alan antrenörü, Mustafa Ak istatistik, Ramazan Çömlek kondisyoner, Bahri Göçoğlu da masör olarak staff’ta yerlerini alacak.

Geçen yılın kadrosunda yer alıp da sözleşme yenileyenlere gelince…

Brezilyalı smaçör Alisson Melo geride kalan sezondan devam edilen tek yabancı oyuncusu Bursa BŞB‘nin.

Yerli rotasyonda ise orta oyuncu İbrahim Ersin Başaran, orta oyuncu Uğur Kılınç, pasör Bohaçhan Zambak, smaçör Esat Dalgıç birer yıllık sözleşmeye imza atarak Büyükşehir’le devam kararı alırken, altyapıdan gelen 16 yaşındaki Berk Dilmenler ise takımın en genç transferi olarak Fazıl Demirci’den görev bekleyecek.

Peki, kimler geldi kadroya taze kan olarak yabancılarla başlayalım…

Smaçörde ve pasör çaprazında yeni yabancılarla oynamayı tercih eden Bursa BŞB, pasör çaprazına (2 numara) geride kalan sezonu Polonya‘nın Grupa Azoty Zaksa Takımı‘nda tamamlayan Macar Arpad Baroti‘yi getirdi.

1991 doğumlu hücum oyuncusu 2.05 metre boyunda. Macar Milli Takımı‘nda da forma giyen Baroti hücum performansının yanı sıra, savunmada yaptığı blok katkılarıyla da oynadığı liglerde adından sıkça söz ettirmeyi başarmış bir isim.

BŞB’nin transferde en dikkat çekici hamlesini; bir türlü kalmaya ikna edemediği İranlı Morteza Sharifi‘nin yerine 4 numaraya (köşe hücumcu-smaçör) tanıdık bir isim, eski İnegöl Belediyesporlu Arnavut oyuncu Gazmend Husaj’ı getirerek yaptı.

33 yaşındaki Gazmend geçen sezonu Yunanistan Ligi takımlarından Olympiakos’ta tamamlamıştı.

Gazmend, Türkiye ligini iyi tanımasının yanı sıra, tam bir takım oyuncusu ve saha içi liderliğiyle de arkadaşlarını ateşlemesini iyi bilen bir smaçör.

Yerli takviyelere gelecek olursak; teknik kadro emektar pasör Hüseyin Koç‘tan vazgeçerek, bu pozisyona Fazıl Demirci‘nin Arkas‘tan öğrencisi Muhammet Kaya’yı (25) getirdi. Yeni sezonda BŞB’nin hücumlarını Muhammet’le, Boğaçhan birlikte organize edecekler.

Orta oyuncusu Arhavili Fatih Cihan (29), libero Sorgun Belediyesporlu Serkan Kılıç (36), yine libero pozisyonuna TOFAŞ orijinli Afyon Belediyesi Yüntaş’tan Çağatay Durmuş yeni sezon kadrosuna eklenen diğer isimler oldu Bursa BŞB’nin.

Kadrodan ayrılanlar ise şöyle:

Voleybol severlere atletizmiyle görsel şölenler sunan Azeri asıllı İranlı Sharifi kulübün kendisi için yaptığı fedakârlığı karşılıksız bırakarak ülkesi İran‘a döndü!

Sharifi‘nin voleybol yaşamını İran’da sürdürmesi bekleniyor.

Ara transferde Bursa BŞB‘ye gelen Kübalı tecrübeli smaçör Leonel Marshall ise döndüğü İtalya’da kendisine kulüp aramakta.

Pasör çaprazı için tercih yabancıya dönünce sözleşmesi yenilenmeyen Ediz Kaan Fırıncıoğlu Halk Bank’la el sıkışırken, smaçör Furkan Dur‘un yeni sezonda kulübü Afyon Belediyesi Yüntaş oldu. Libero Metin Durmuş‘u da Şanlıurfa Haliliye Belediyesi renklerine bağladı.

Gelenler, gidenler, kalanlar…

Bursa BŞB voleybolun an itibarıyla yeni sezon öncesi görünümü özetle böyle.

Kulüpte transfer henüz noktalanmadı.

Staff’la Murat, bir yerli orta oyuncu ile smaçör getirerek son noktayı koyacaklar.

Kovid-19 pandemisinden diğer branşlar gibi voleybolumuz da nasibini almış durumda.

Bütçeler küçülse de voleybolun ateşi sönmüyor.

Zor koşullarda bile yılmayıp, ‘devam’ kararı alabilen kulüplerimize bir spor yazarı ve voleybol sever olarak teşekkürlerimi sunmak istiyorum…
Engin Aksöz – Bursa

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu