VoleybolunAdresi.com

Bursa BŞB Spor’da bayanlar gitti, erkekler geldi…

Bursa BŞB Spor’da bayanlar gitti, erkekler geldi…

Başarılarıyla voleybol severlerde alışkanlık yaratınca, insan kapatılmasına üzülmeden edemiyor.

Ne zamandır beklenilen bir haberdi aslında, henüz resmi olarak deklare edilmese de biz sonucunu sizlere buradan duyurmuş olalım.

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nde göreve gelen yeni yönetim bayan voleybol şubesinin kapatılmasına karar verdi.

Şoke oldunuz değil mi?

Ortada eski yönetimin bütçe olarak fazla açık verdiği iddialarının dışında, böyle bir karar almayı gerektiren başka bir neden de gösteremezsiniz zaten.

Başarıysa başarı.

Şampiyonluksa şampiyonluk. (3 CEV Challenge Cup finali, 2 CEV

Challenge Cup Şampiyonluğu)

‘İyi güzel de neden içeride bir şampiyonluk ya da kupa yok’ diye soran çıkarsa eğer;

Bizim ligin zirvesine bırakın Bursa Büyükşehir’i; Avrupa’nın, dünyanın bile gücü yetmiyor ki.

Yani Vakıfbank, Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe’yle, Galatasaray’a.

Son 6-7 sezondur Avrupa ve Dünya Grand Prix’lerini kendi aralarında domine eden bu takımlara karşı koyabilmek ne haddinize.

Bütçeler gani, kadrolar dünya karması sanki o zaman elde edilen 5.likler bile şampiyon olmuşçasına değerli kabul ediliyordu, Büyükşehir’de yıllarca bunu başararak, Bursa bayan voleybolunun Türkiye podyumundaki güler yüzlü temsilcisi olmaya hak kazandı.

Kapatılma kararının ekonomik olduğu söyleniyor. Voleybol şubesinin eski yöneticileri ‘bayan takımının toplam bütçesi 4 milyon 400 bin TL idi’ diye iddia etse de; yeni yönetim ortada 11 milyonu geçen bir açık olduğunu savunuyor.

Bilemeyiz elbette, hesap kitap elimizde değil ki…

Özel firma ve kuruluşlara isim hakkı satılarak Bursa’da yaşatılamaz mıydı şube?

Onu da düşünmüşler. Çok sayıda kuruluş ve firmayla yapılan görüşmelerden bir sonuç alınamamış ne yazık ki. Kimse yaşanmamış, hazır ve başarılı kadroyu üzerine geçirip, reklam aracı olarak kullanmaya…

İkinci alternatif olarak da Bursaspor geliyor hemen akıllara…

O kapıyı da zorlamışlar defalarca… Ne var ki üç kuruşluk personel maaşını bile ödeyemeyenlerin ne işi olabilir ki voleybolla, sonra basketbol şubesi de var değil mi!..

Peki bundan sonrası ne olacak derseniz?

Bayan oyuncularla, teknik kadro ve staff’a tebligat yapılmış zaten ‘başınızın çaresine bakın’ diye…

Yabancılar kulüp buldu bile. Yvon Belien Beşiktaş‘a gitti, Bulgar Dimitrova İtalya‘ya. Leys’i de eski kulübü Galatasaray kaptı.

Yerlilerden Fatma Yıldırım‘da Fenerbahçeli oldu. En çok teklif alan isimlerden birisi olan libero Aylin Sarıoğlu’nu da Nilüfer Belediyespor ikna etmeye çalışıyor.

Daha önemlisi alt yapıdaki oyuncular kuşkusuz. Çok üretken olan kulübün alt yapısından, birinci ve ikinci ligdeki takımlara oyuncu servis veriliyordu. Onlara da ‘isteyen istediği yere gidebilir. Kolaylık gösteririz’ denmiş. Bursa’dan alt liglerde oynayan Nova Fen ve Anadolu Lisesi ile 4 M Altın Elektrik Ahmet Erdem gözüne kestirdiklerini renklerine bağlamak için çalışma başlatmışlar bile.

Vakıfbank, Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe ve Galatasaray‘ın da bazı oyuncularla ilgili Bursa BŞB Spor Kulübü Yönetimi‘yle pazarlık halinde oldukları bilgisine ulaştık.

Peki voleybol olmayacak mı Bursa BŞB’nde, diğer branşlar için ne düşünülüyor?

Bayan voleyboluna elinde kalacak isimlerle alt yapıda devam etmeyi planlayan yönetim, erkeklerde daha profesyonel bir yaklaşım içinde.

İsim zikredilmese de; İnegöl Belediyespor’un pilot takımı İnegöl Oylat Belediyespor Bursa‘yla entegre olarak Voleybol 1. Ligi’nde Büyükşehir adına smaç vuracak.

Erkeklerde hedef büyük!.. Eldeki kadroya ihtiyaç duyulan pozisyonlar için ciddi takviyeler yapılarak en kısa sürede Efeler Ligi’ne yükselmesi kulüp yönetiminin öncelikleri arasında.

Yine yönetimin erkeklerde voleybolu, bayanlarda da basketbolu ön plana çıkartma gibi bir stratejisi olduğunu da belirtelim.

Efeler Ligi’ne terfi edilince; Halkbank, Arkas, Ziraat Bankası, Fenerbahçe gibi büyük bütçeli rakiplerin bir tık altında yer almak; gelecekle ilgili projelerin en çok öne çıkanı.

Peki bayan basketbolu?

Yakındoğu Üniversitesi’nin Bayanlar Basketbol Süper Ligi’nden çekilmesi üzerine eline önemli bir fırsat geçen Bursa BŞB Basketbol BUDO Takımı için kulüp yönetimi olası yatırımlarıyla ilgili olarak, ilk etapta İzmit BŞB Belediyesi’yle yarın Bursa’da oynanacak yarıfinal serisi 5. maçının sonucunubekleyecek.

Pazartesi akşamı Şahin Başol Tesisleri‘nde oynanacak bu karşılaşmadan finale çıkacak takım olmak; Kadınlar Basketbol Süper Ligi‘yle eşdeğer.

Bu rüya gerçekleşirse eğer, Bursa uzun bir aradan sonra kadınlar liginin zirvesinde kendini temsil edecek yeni bir kulübe kavuşmuş olacak. (Basketbol Federasyonu Yakındoğu Üniversitesi’nin yerine TKBL finalinde 2. olacak ekibi de Süper Lig’e almayı düşünüyor)

Böyle bir başarı elde edilmesi halinde; kulüp yönetimi de bunu en iyi şekilde değerlendirmeye kararlı. Şubeye ilk yıllar için yeteri kadar yerli yabancı takviyeleriyle orta sıralarda tutunabilmesi adına olanaklar zorlanacak.

Para gerektiren şubeler basketbol ve voleybol olduğu için, kulüpte diğer branşların ikame edilmesiyle ilgili bir sıkıntısı söz konusu değil.

Son olarak;

Haziran’ın ilk haftası içinde Bursa BŞB Spor Kulübü’nün yeni yapılanmayla ilgili onursal başkan Alinur Aktaş tarafından bilgilendirme yapılması bekleniyor.

Engin Aksöz / Bursa / Voleybolunadresi

You must be logged in to post a comment Login