VoleybolunAdresi.com

A.Cemal Ekentok, ” Nilüfer ve Bursa’da kadın voleybolu “

A.Cemal Ekentok, ” Nilüfer ve Bursa’da kadın voleybolu “

Bursa son yıllarda kadın voleyboluna gerek alt yapısı, gerekse üst yapıda aldığı sonuçlarla adından Türkiye’de sıkça söz ettirdi. Hatta yıllardır hasret olunan Avrupa şampiyonlukları bile kadın voleyboluyla Bursa’ya gelmişti.

Bursa kadın voleybolunun pilot illerden birisi olurken, bu sezon başında ise alınan ilginç kararlar büyük tepki toplasa da önce Bursa Büyükşehir Belediyespor kadın voleybol şubesini anlamsız bir şekilde kapattı.

Kulüp yönetimi astronomik giderleri bahane edip, kulübün isim hakkını para karşılığında Aydın’a satarken, bu kez hiçbir getirisi olmayan erkek voleybol takımı kurdular. Büyükşehir’den sonra 1.Lig’deki tek takım olan Bursaspor bu yıl lige katılmama kararı aldı.

Bu sürprizlerin ardından Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde Bursa’yı temsil eden tek takım olarak Nilüfer Belediyespor kaldı. Ancak Nilüfer Belediyesi nedendir bilinmez basından hep köşe bucak kaçtı.

Yapılan transferleri bile biz Bursalı gazeteciler artık facebook sayfalarından öğrenmek zorunda kaldılar. Nilüfer Belediyesi’nin koskoca basın departmanı olmasına karşın hiçbir transfer haberine günü gününe ulaşamadık. Bunun en güzel örneği ise İspanyol oyuncu Milagros Collar’ın Güney Kore’ye gönderildiği gibi.

Kapalı kapılar ardında yapılan ve geçen yılın başarılı isimlerini gönderip yeni kadroyu kuran Nilüfer Belediyesi, yeni sezonda Avrupa’ya çıkma hedefiyle çıktığı ligde hayal kırıklığı yaratmayı sürdürüyor.

Beşiktaş gibi üç yabancı ile mücadele veren bir rakibini karşısına sadece Kanadalı Milli oyuncu Elizabeth Autumn Bailey ile çıkması transferlerin doğru yapılamadığını da ortaya koymaya yetti. Tabii ki Bailey ile libero Aylin Sarıoğlu’nun  bu maçtaki inanılmaz gayretleri puan getirmemesine üzüldüm.

Tek dileğim beş haftadır forma giyemeyen İsveçli Aleksandra Lazic’in sahaya dönmesi ve Bursa Büyükşehir Belediyespor’da ve önceki sezon Nilüfer’de forma giyen Oleksandra Bytsenko’nun takıma katkı koyması olacak. Yoksa Nilüfer Belediyespor için bu sezon sonunda Avrupa yine hayalden öteye geçmez. Benden söylemesi.

Kadın voleybolu derken yıllardır mücadele veren Ahmet Erdem Anadolu Lisesi orta sıralarda mücadelesini sürdürüyor. Nova Gençlik ise Nizamettin Çakır ile birlikteliğindeki ilk yılında başarıdan başarıya koşuyor. Çakır’ın talebeleri tecrübeli rakipler karşısında önemli galibiyetlere imza atarken, her hafta alkış almayı hak ediyor.

Cemal Ekentok / Bursa

 

 

You must be logged in to post a comment Login