VoleybolunAdresi.com

Voleybolunadresi.com / Cemal Ekentok, ” En büyük alkış Bursa Büyükşehir’e “

Voleybolunadresi.com / Cemal Ekentok, ” En büyük alkış Bursa Büyükşehir’e “

Bursa Büyükşehir Belediyespor, Türkiye’de bir ilke imzasını atmak üzere. Challenge Kupası’nı üçüncü kez kazanmaya bir adımı kaldı. Ben koca yürekli bu kızları, tüm olumsuzluklara, kapanıyor, takımın isim hakkı oraya buraya satıldı dedikoduları altında, Atina’da verdikleri mücadele gerçekten ayakta alkışlanacak güzellikteydi.

Geçtiğimiz yıl yine Meline Merkouri Rentis Salonunu cehenneme çeviren ateşli Olympiakos taraftarları sonrasında, Büyükşehir 2-0 öne geçmesine karşın rakibine 3-2 yenilmekten kurtulamamıştı. Ancak bu kez orta oyuncu Ergül Avcı’nın dizinden sakatlanması sonrasında yaşadığı bocalamanın ardından müthiş oynadılar.

Özellikle tie-break setindeki oyun gerçekten inanılmazdı. Yüksek mücadele sonrasında Bursa Büyükşehir Belediyesporlu kızlar, Atina cehenneminden çok ama çok önemli bir zaferle döndüler. Katkı koyan herkesi, özellikle bu takımı oluşturan eski yönetimi ayakta alkışlamak gerekiyor. Gerçi onlar takımı Atina’da yalnız bırakmaması, takımın yanında olmaları beni çok mutlu etti.

Şimdi bütün iş, 11 Nisan’da oynanacak finalin ikinci maçını da kazanıp, Türk Voleybol tarihine altın harflerle adını yazdırmak olacaktır. Bunun için bu coşkuya ortak olmam isteyen tüm Bursalıları Cengiz Göllü Salonuna gelerek bu coşkuya ortak olmalarını arzuluyorum.

MAÇIN RAKAMLARINA GELİRSEK

Tartışmasız maçın en başarılı isimlerinin başında Emiliya Dimitrova  geliyor. Ligin ikinci yarısında muhteşem oynayan Bulgar yıldız maçı tam 32 sayı ile tamamlarken, Fatma Yıldırım ise 12 sayılık katkı koydu. Hollandalı Yvon Belien ise galibiyete 10 sayılık bir katkı koyabildi. Üçüncü sette sakatlanan ve üç set oynayamayan Ergül Avcı’nın ise 4 sayılık katkısı olduğunu belirtmek istiyorum.

Dimitrova maçı 3 ace ile tamamlarken, bu bölümde Olympiakos’tan Stephanie Niemer 4 ace ile ilk sıraya aldı. Savunmadan top çıkarmada Aylin Sarıoğlu yüzde 27, Leys ile Fatma Yıldırım yüzde 26’lık başarıyla oynadı.

Maçın en iyi blokeri Yunan ekibinden Jana Franziska Pollo olurken tam 5  hücumu durdurdu. Büyükşehir’den Hollandalı Belien 4, İkbal Albayrak ise 2 blok yaparak galibiyete katkı koydu.

Ancak yeşil beyazlılar 7 kez servis kaçırırken 5 ace, yaparken bunların üçü ise Dimitrova yaparken, Yunanistan temsilcisi ise 5 servis hatası yaparken, tam 13 kez ace yapması dikkat çekti. Olympiakos’ta Hippea 24, Poll 20,Niemer ise 18 sayılık katkıları galibiyet için yeterli olamadı.

Şunu belirtmekte fayda var. Büyükşehir maçı kazanırken 90 sayı alırken, Atina temsilcisi ise 103 sayı aldı. Bu fark özellikle Ergül’ün sakatlığı üçüncü sette 25-7 ile oluştuğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

ERKEK TAKIMIMI GELİYOR

Belediyeye yakın çevrelerden aldığımız duyumlara göre, voleybolda kadınlar gidecek, yerine Efeler Ligi’nde yer alan İnegöl Belediyespor’un erkek takımının Büyükşehir adıyla oynayacağı yönünde. Başarılı bir takımı kapatıp, yerine geçtiğimiz sezon düşmeme uğraşı veren bir takımla oynamak ne derece sağlıklı bir düşünmek gerek.

Bekleyip, final maçı sonrasında yükşehir Belediyespor Başkanı Alinur Aktaş’ın vereceği kararı bekleyeceğiz.

Cemal Ekentok / Bursa / Voleybolunadresi.com