VoleybolunAdresi.com

Türk Voleybolunun temel taşlarından birisi,” Cengiz Göllü.” (foto)

Türk Voleybolunun temel taşlarından birisi, ” Cengiz Göllü.” (foto)

1938 yılında Ankara’da doğdu. 1955 yılından, 2011 yılına kadar aralıksız olarak 56 yıl Türk Voleyboluna önce erkekler, sonrasında da Kadın Voleybolunu geliştirmek için emek verdi.
Türkiye’nin unutulmaz spor adamları arasında yer alan Cengiz Göllü
Eczacıbaşı, Galatasaray, Karşıyaka ve Beşiktaş gibi takımlarda görev yaptı. Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı ile üst üste 17 şampiyonluk yaşayarak elde edilmesi zor bir başarıya imza attı.

Cengiz Göllü ayrıca 2007-2011 yılları arasında ise Kadın Milli Takımlar Koordinatörü olarak görev yapmıştı. Kendisini emekliye ayırdıktan sonra Bursa’ya yerleşen Cengiz Göllü, üç yıl önce tedavi gördüğü Acıbadem Bursa Hastanesi’nde yaşama veda etmişti.

Bir Bursa aşığı olan Cengiz Göllü, Odunluk Mahallesi mezarlığına defnedilmişti.

Aradan geçen yıllara karşın Cengiz Göllü’yü dostlarının, sevenlerinin özellikle milli takımlarda birlikte olduğu sporcularının unutmaması, mezarı başına koşup, dualar etmesi bir spor adamı için unutulmaz bir olay sanırım.

20 Aralık Çarşamba günü saat 14.30’da anma töreninde kimler yoktu ki. Eşi Hümeyra Göllü, kızı Arzu Göllü, torunu Duru anma töreninde mezarı başında yer aldılar.

Anma törenine, Türkiye Voleybol Federasyonu başkanlarından ve Bursa’da Cengiz Göllü Voleybol Salonu’nu yapan Erol Ünal Karabıyık, Türkiye Voleybol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Yılmaz,  Voleybol hakemlerimizden Orhan Bilgütay,  Şani Güllü, ve Yaşar Yılmaz, Eski Milli sporcular,  Murat Över, Faruk Saran, Ersin Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili, aynı zamanda voleybol branşı sorumluları Ahmet Köken,  İbrahim Toprak, Murat Mestan, antrenörler Emin İmen, Nizamettin Çakır, Türkiye Voleybol Vakfı’ yönetiminden, eski hakem ve antrenörlerden Jeyan Erbay, aile yakınları katıldı.

Bu yıl ki anma törenine, Kupa Voley karşılaşmaları için Ankara’da olan Nilüfer Belediyespor camiasından kimde katılamadı. Ayrıca Kameroğlu Beylikdüzü Voleybol İhtisas Takımı baş antrenörü Mehmet Bedestenlioğlu ve takımı, cumartesi günü Cengiz Göllü’nün kabri başına gelip bir anma yaptıklarını da eklemek isterim.

Türkiye’de kadının salonlara sporcu olarak çıkması sağlayan bu büyük spor adamını ölümünün üçüncü yılında da minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Bugün Türkiye Kadın Voleybolu dünyanın sayılı ülkelerinde yer alıyorsa, bunun en büyük mimarlarından birisinin de Cengiz Göllü olduğunu unutmamak lazım.

Cemal Ekentok-Tekin Ateşnal / Voleybolunadresi.com