VoleybolunAdresi.com

Murat Mestan, ” Nilüfer Belediye evinde Vakıfbank ile karşılaştı” 

Murat Mestan, ” Nilüfer Belediye evinde Vakıfbank ile karşılaştı” 

Sevgili voleybol severler, Vakıfbank Bursa’da bir puan bıraktı mı desek, iki puanı aldı mı desek ? Bu kadar geniş ve yüksek standartlarda kurulu takım, maalesef bir maç boyu aynı oyunu devam ettiremedi. Guidetti,  kenardan takımı o kadar zorlamasına , ileri doğru itmesine rağmen , oyuncular Nilüfer Belediyespor karşısında, özellikle de tek oyuncuya karşı, aciz kaldılar. Vakıfbank , oyuna başladığında tüm servisleri , Birgül’e atarak veya Buijs’i arayarak maçın nasıl geçeceğini belli etti. Eğer , Nilüfer servis karşılamada biraz iyi olsa maç böyle başlamazdı. Servis karşılamak demek, manşetçinin eline topun değmesi değil ki, topun rahat oyun kuracak şekilde pasörün eline gitmesi. Açık gelen karşılama topları, sağa- sola kaçan toplar, elindeki silahları tam kullanmaya yetmiyor Nilüfer Belediyespor’ un.

Her maç olduğu gibi, her türlü servise karşı servis karşılamayı , sadece iki kişi ile yapıyorlar. Birgül, zaten tam bir karşılayıcı değil, hücum yönü yüksek oyuncu. Libero Funda, sahada iki kişilik yer karşılamak zorunda. Onun da bu konuda ki eksikleri biliniyor. Ancak bunu daha fazla çalışmak ile kapatabilirler. Ya da daha önce yaptıkları gibi Ceyda’yı da devreye sokabilirler. Orta oyuncuları çok az kullanmak , bu takım için eksiklik. Özelikle bu maç, tüm köşe hücumları, Buijs’ten geldi. Birgül , yüksek blok karşısında  top geçmede zorlandı. Duygu, eline gelen toplarda, doğru toplar atıyor ama açık manşetlerde her pasör gibi sıkıntılı tercihleri var. Merve oyuna girince oyunun temposu değişti. Toplar daha yatık ve hızlı oynandı. Servisleri daha etkili gitti. Bir tek yatık hücum toplarında Buijs  zorlandı. Ceyda, bu maç standartların dışına çıkamadı. Çünkü , karşısında yüksek blok onu hep takip etti. Orta oyunculardan, Carol, bu maçta sadece blok kovalamak için oyunda kaldı. Zaten karşısında çok yüksek bire-bir blokla karşılaştı.

       Eğer , Vakıfbank’ı böyle yakaladıysanız işi bitirmelisiniz. Bunun içinde inanç gerekir. Nilüfer’in bir ekstraya ihtiyacı var. Bu maç benim için kaybedilmiş bir puan daha var. Bir de şu var, maç öncesi , maç oynanmadan Nilüfer Belediye’ye sana bir puan verelim oynamayalım dense ne olurdu ? Hemen herkes ‘’tamam’’ derdi, ama beşinci sete başlarken ‘’takım’’ biz işimizi yaptık bir puan bize yeter diye başladı. Oraya getirdiysen sonuca da gideceksin. Ama , beş set aynı oyuncular ile oynamak, asıl önemlisi takımı taşıyan oyuncuların her top ta yüzde yüz güçlerini kullanmaları, takımı yordu. Vakıf, bu sette kenardan oyuna soktuğu diri oyuncular ile fark yarattı.

        Nilüfer Belediye’nin , böyle birkaç maça daha ihtiyacı var. Böyle maçlar oynarsanız , oynarsanız ‘’TAKIM’’ olabiliyorsunuz…

Murat Mestan / Bursa / Voleybolunadresi.com

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yazın