VoleybolunAdresi.com

Murat Mestan, ” Çekişmeli ve mücadele gücü yüksek maç bekliyorduk” 

Murat Mestan, ” Çekişmeli ve mücadele gücü yüksek maç bekliyorduk” 

Sevgili voleybol severler, İnegöl de oynanan Efeler ligi maçında deplasmana gelen Arkas, İnegöl Belediye yi 3-1 yendi. Ancak , İnegöl beklediğimiz oyun kalitesini bu yıl bir türlü yakalayamadı. Daha çekişmeli , daha mücadele gücü yüksek bir maç bekliyordum. Zaman , zaman bu tempoya çıksa da , Arkas final sayılarını çok dikkatli ve yerine oynayarak maçı sonlandırdı.

Arkas , uzun yılların birikimlerinin faydalarını görüyor. Değişmeyen antrenör ve diğer teknik ekip, alt yapılardan gelen ve tecrübelenen yerli oyuncu gurubu, yanına dikkatlice seçilen yabancı oyuncular var. Artık oturan bir defans ve hücum sistemleri göze batıyor. Arkas , bu maçı kazandı ise defansta tuttuğu toplar ve onları hücuma çevirmedeki başarısıyla oldu. Voleybol , bir defans oyunudur. Eğer rakibinizin önüne geçmek istiyorsanız, servis attıktan sonra, ya blok ile , ya da defansta top tutarak onları sayıya çevirmelisiniz.  Defans çalışmaları hem sıkıcı hem de yorucu geçtiği için oyuncular keyif alamıyor. Voleybolumuz adına defans çalışmalarına daha özen göstermeliyiz. Pasör Jovovic , lig için yeter bir pasör ama Avrupa için zor. Oyun kurmadaki başarısı ve pas kalitesi iyi. Blok turunda ekstra bir şey göremedik. Orta oyuncular Mustafa ve Matic’in hücum yükseklikleri çok fazla ama böyle bir maçta etkili servisler karşısında , manşet getirmede zorlanınca hücum yüzdeleri de düştü. Blok ta ikisi de iyi yer tutuyorlar, bu da defansa oynama şansı doğuruyor. Köşe de Gökhan ve Fromm var. Gökhan hem servis karşılamada hem de hücumda çok sorumluluk alıyor. Özellikle de rakip jump-floot servis atıyorsa libero ile birlikte , ikisi karşılıyorlar. Flomm , mümkün olduğunca kaçıyor veya saklıyorlar. Gökhan artık oturmuş stili ve tekniğiyle bir tık önde gözüküyor. Flomm ise hücumda gücünü kullanıyor. Pasör çaprazı Sanchez, maç içinde inişli -çıkışlı bir oyun sergiledi. Hücumda çok yüksek değil ama sert. Bloğa top vurursa ayağının dibine düşüyor. Dublaj şansı da olmuyor. Tüm takım iyi servis atıyor. Zaten bu maçta da servisleri Sergei’ye yüklediler, istediklerini de aldılar. Arkas için sözün özü, oturmuş bir voleybol sistemi, defans başarısı ve asıl önemli olan final sayılarını oynamadaki cesaretleri …

İnegöl Belediye için bu maç hedef maçlardan biriydi, hele ki kendi sahanızda oynuyorsanız. Hemen her yerde söylediğim gibi, İnegöl servis atamada ne kadar iyi ise, o kadar kazanma şansı var. Ya direkt sayı üretiyorlar, ya da oyun kurmada rakibi çok zorluyorlar. Rakip, ya hücum hatası yapıyor, ya da blok ile de sayıyı tamamlıyorlar. Bu maçta, tüm takımın kullandığı o etkili servisleri maç boyu göremedik. Servis turlarında hemen hepsi bir tur iyi servisle döndü, öbür turda ya kaçırdılar , ya da etkili gitmedi. İyi servis attıkların da ise , Arkas  manşetçilerini  dağıttılar. Blok yerlerinde ve yüksekliklerinde iyi idiler , sadece rakibin pipe hücumlarında çok geç kaldılar. Köşe hucümcuları, Gazmend ve Sergei alabildikleri topları akıllıca değerlendirmeye çalıştılar ama yine Gazmend göze batan oyuncuydu. Sergei bu maçta da hem servis karşılamada hem de hücumlarda geri düştü. Geçen maçta da oyuna kritik pozisyonda Anıl girmişti ve oyunun geri dönmesinde etkili olmuştu. Bu maçta da bir pozisyonda sadece karşılamaya girdi, keşke oyunda kalsaydı da sorumluluk alıp, servisi de kullandırsalardı. Anıl , da artık genç oyuncu değil, şans aldığında değerini bilip, doğru işler yapabilir. Sergei’ye verilen şans ona da verilebilir. Orta oyunculardan İbrahim geçen haftaya göre daha diri ve istekliydi. Serviste , onun turunda mutlaka birkaç sayı öne geçiliyor. Mehmet , hücum da olduğu kadar, blokta da iyi olmalı. Servisi de başarılı. Pasör çaprazı Nils, takımın yarısı gibi. Eğer oyunda varsa, istediği yükseklikte top alırsa, takımı sırtlıyor. En kritik sayılarda, final toplarında hep o var. Rakipler de bunu bildiklerinden , pasörün kimden oynayacağını öğrendiklerinden önünde bekliyorlar, ama buna rağmen top geçiyor. Klapwijk , hem serviste, hem hücumda , bazen da defansta hep var. Bu maçta iki pasör de oynama şansı buldular. Ceyhun, hem ilk altıda başladı hem de daha fazla oynadı. Gökhan , oyuna girdi, iyi işler yaptı ama iki kötü tercih ve pas atması sonucu dışardaydı. İnegöl’e karşı rakipleri iyi servis kullandığında, karşılamada zorlanıyorlar ve pasörler de oyun kurmada hata yapıyorlar. Bu maçta da bunu gördük ..

Maç 2-0 a gelince Arkas kazandım havasına girdi ama oynamadan kazanılmıyor. İnegöl , duran Arkas’a karşı bir set kazanınca havayı yakaladı ama, son sayıları yine oynayamadı. Geçen hafta da rakibi son sayıları oynayamadığı için kazanmıştı. Aslında , son sayıları oynarken biraz da şans yanlarında olsaydı, maç sonucu farklı olabilirdi..

Murat Mestan / Bursa / Voleybolunadresi.com

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yazın