VoleybolunAdresi.com

Engin AKSÖZ , ” Şüyuu vukuundan beter(*) ” 

Engin AKSÖZ , ” Şüyuu vukuundan beter(*) “ 

 Yazımıza bir saptama yaparak başlayalım… 

Bursa BŞB Spor Kulübü’nde yeni yönetimin göreve gelmesiyle birlikte esmeye başlayan değişim rüzgarlarından kimin payına, ne düşecek belirsizliğini koruyunca; ortaya ‘şüyuu vukuundan beter(*)’ bir durum çıkıverdi. 

Şu aralar bilen, bilmeyen fark etmez, ağzı olan her kes konuşuyor ki, dayanılacak gibi değil… 

Başkan Alinur Aktaş’la, ekip arkadaşlarının bu duruma bir an önce çözüm bulması gerekiyor. 

Dedikodular öylesine alıp yürüdü ki; Cengiz Göllü’ye her gelişimde kurulan hayali mahkemelerde yazıldığı belli ‘idam fezlekelerine’ kulak kabartmak canımı fena halde sıkmaya başladı. 

Sağın solun dolduruşuna inanırsanız eğer; kulüpte kapatılmadık şube kalmadı!.. 

Örneğin; 

Bayanların köküne kibrit suyu ekilirken, erkeklere gün doğacakmış!.. 

Masa tenisiyle, bayan basketbolun da ufkunu karartan karartana, irkilmek şöyle dursun, tüyleri diken diken oluyor insanın. 

Adeta iğneyle kuyu kazılarak Bursa’nın sporda marka değeri haline getirilmiş Büyükşehir’in sportif yaşamına ömür biçilecekse; bunu ilk ağızdan başkanın açıklaması gerekiyor.  

Oysa Alinur başkanı tarife gerek yok. İnegöl’le, sporun gelişimi için neler yaptığını iyi biliyoruz. 

Mütevazi bir bütçeyle her branşta sesini duyuran kulüp yapılanması gerçeğe dönüştürülürken; erkekler voleybolda ilçe sınırları dışına taşan başarı hikayesi ise, ‘az zamanda çok işler başardık’ tarihi  söylemine güzel bir örnek teşkil etmişti.  

İnegöl’e bir kuş uçumu mesafesinde yakın Bursa’nın patronu olunca başkanın huyu, suyu, icraatları değişmediği gibi, spora bakış perspektifinde de bir vizyon yanılsamasına tanıklık etmedik ne yalan söyleyeyim. 

İnegöl’ün sportif portföyüne belediye üzerinden çağ atlatıp, Avrupa kapıları aralamış bir kimliğin; Bursa söz konusu olunca daha küçük düşünüp, makası daraltması mantıklı da değil, akla hafsalaya da sığmıyor hani. 

Tek handikap; spor kulübü yönetimi değiştikten sonra yeni vizyonla ilgili birinci ağızdan net açıklama gecikince; istihareye yatanların kendi kafalarından geçeni şakımaya başlamalarıyla birlikte oluşan kakafonik durumun zirve yapmaya başlamış olması 

Başkan’a yaptığımız medya ziyaretinde spor kulübüyle ilgili küçük de olsa anektodlar alsak da; ağzından ‘şunu kapatırım, bunu yerine koyarım’ tarzında imalı söylemler duymadık. 

İtiraz ettiği şey; Bursa merkezinde İnegöl Belediyespor örneği bir erkek voleybol takımına duyulan ihtiyacın yıllardır yerine getirilememesiydi.  

Bu öz eleştirisinden ben şahsen ‘bayanları kapatıp, erkeklere yol verelim’ şeklinde bir değer yargısı içinde olduğu anlamını çıkartmadım sevgili başkanın. 

Bursa BŞ Spor Kulübü an itibariyle, Bursa’nın salon kültürüne kazandırdığı ivmeyle ayakta alkışlanacak bir başarı skalasının rol modeli konumundadır. 

Kimselere dokunmayın sevgili başkan; bayanlarla, (düşünülüyorsa şayet) erkekler filenin ayni güç kantarında Bursa’yı da camianızı da en iyi şekilde tartmaya devam eder. 

Bundan sonra yapılacak ilk şey; 

Kulüple ilgili belirsizliğin giderilmesi bağlamında, en kısa zamanda birinci ağızdan açıklama yapılmasıdır. 

Dedikodu kumkumaları daha fazla mesai yapmadan lütfen gereğini yerine getirin.  

xxx 

Geçen hafta deplasmanda ligin favorilerinden Fenerbahçe’yi avucunun içinden kaçıran Büyükşehirli bayanlar bunun telafisini Turgutlu Seramiksan’ı yenerek yaptı. 

3-1 biten maçın en ilgi çekici detayı, Brezilyalı antrenör Angelo Verseci’nin takıma dokunmaya devam etmesiydi. 

Hala ideal altılısı aramaya devam eden hocanın, pasör Nilay, Cansu ikileminde tercihini Cansu’dan yana kullanacağı anlaşılıyor. Nilay’la başlanan maçın Cansu ile devam edip bitirilmesi; Vercesi’nin kafasındaki soru işaretlerinden birini kaldırmaya yardım etmiş olabilir mi? 

‘Belki’ diyorum… 

Nilay yüksek toplarla oynatmayı seven bir pasör. Cansu ise zaman zaman pas mekaniğinde sıkıntılar yaşasa da;  Nilay’a göre daha çabuk ayaklı ve havuza koşabilen birisi olmasıyla öne çıkıyor. Devamlılık noktasında ise aralarında pek fark yok. Cansu smaçörlerine hücumda daha çok top öldürtünce, tercihte ibre mecburen ona doğru kaymaya başladı. 

Ortak zaaflarına gelince; orta hücumunda (3 numara) smaçörleriyle yaşadıkları uyum sorunu öyle böyle değilErgül’ün farklı setlerde oynadığı iki pasörle bir kaç pozisyon çamaşır askısı gibi havada asılı kalıp, topu rakip sahaya geçirememesi, koordinasyon eksikliğinin bir sonucuydu. Orta oyuncu-pasör organizasyonunda gözlerle iletişim çok önemli. Pasörün baktığı noktayı önceden sezinleyip, o noktaya çabuk atak yapmak beraberinde sayı kazandırıyor. 

Vercesi’nin takım içindeki yeni düzeninde 2 numarada Ukraynalı Bytsenkonun daha çok dakika alması da dikkat çekici. Ne var ki Ukraynalı Seramiksan önünde ritmini bulamayınca, bu pozisyonun asıl sahibi  Bulgar Dimitrova nöbete geçiverdi. Maçın son iki setinin hücum faslında kendini bulan bir Dimitrova’yla karşılaştık. Bulgar smaçör manşet katkısıyla da; pasörünü rahatlatırken sezonun en iyi maçlarından birine imza atmış oldu. 

Teknik müdahale boyutunda; Hollandalı Belien’in ortadan köşeye kaydırılması da yerinde bir tercihti. Cansu ile birlikte oynatılınca 2 numaradan tek ayak üzeri iyi hücum etmeye başlayan Belien’in görev değişimi; takımın kimyasıyla da örtüşünce; 3. set itibariyle makine düzeninde oynayan bir Büyükşehir izledik. 

Libero Gizem’in sezon ortasındaki zamansız ayrılığı; partneri Aylin Sarıoğlu için ekstra motivasyon olmuş sanki. Neredeyse sıfır manşet hatasıyla maç tamamlamak az başarı değil. Aylin’i kutluyorum. 

Vercesi ilerleyen haftalarda yakalanan mevcut çizgide rötuşlar yapar mı bilemem ama; BŞB’nin ikinci yarıya başlangıcı, ilk yarıdaki kayıplarını telafi ettirecek gibi geldi bana. 

Son bir not: 

Seyirciyi ateşlemek için kenarda adeta yırtınan sambacı hoca; bu farkındalığıyla tribün lideri de olabileceğini gösterdi. 

*şuyuu vukuundan beter*: Bir şeyin dedikodusunun yapılması, onun gerçekleşmesinden daha kötüdür’ anlamında kullanılan bir deyim.  

Engin Aksöz / Bursa /

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yazın