VoleybolunAdresi.com

Engin Aksöz, ” Rusya kazandı, Almanya alkışlandı. “

Engin Aksöz, ” Rusya kazan, Almanya alkışlandı. “

Pazar günü Polonya’nın Krakow kentinde oynanıp, bitti Almanya ile Rusya arasındaki 2017 CEV A Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası final maçı.  

Voleybol dünyanın en yaygın spor dallarından birisi. 
Hem izlenilirlik, hem de aktif olarak oynanabilirlik açısından. 
Türkiye’de öyle… 

İstatistiklere bakılınca; bayanlarda en çok sporcunun aktif olarak bu spora yoğunlaştığını görüyoruz.  

Erkeklerin sayısı da bayanlardan aşağı değil, ilk üç içinde… 

Erkeklerde henüz çıtayı yukarılara koyamasak ta, bayanlar kulüp bazında gerçekleştirilen organizasyonlarda Türkiye son yıllarda açık ara hem Avrupa’da, hem de dünyada en başarılı ülke pozisyonunda. 

Vakıfbank, Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe, Galatasaray, Bursa BŞB’nin CEV organizasyonlarında kazandığı kupaların çetelesini tutmaya çalışsanız nefesiniz tükenir, o kadar çok… 

Zurnanın zırt dediği yere geliyorum… 

Türkiye’nin bu kadar ağırlığını hissettirdiği bir spor dalında erkeklerde Avrupa Şampiyonası oynanıyor; siteler hariç yazılı ve görsel medyada tık yok… 

Sevgili meslektaşlar, öyle böyle bir maç değil ki oynanan, Avrupa’nın erkeklerde en büyüğünü belli edecek finali söz konusu, diyelim resim, maç yazısı, yorum veremediniz Allah aşkına tek satırla olsa da sonucunu yazın ki; merak edenler varsa eğer bilgilensin… 

Sabahtan akşama futbol üzerine asparagas transfer haberleri yapmanın dışında bir şey bildiğiniz yok; haber olarak verdikleriniz de 1 saat sonra elinizde patlıyor, çünkü alayı yalan, hepsi reyting amaçlı, bu saf seyirci nasıl kandırılacak sonra… 

Bu spora ucundan kenarından ilgisi olanlar da; telefonla ya da sosyal medya üzerinden hesap sormayınca kim takar voleybolu, tek gözle dünyayı algılamaya çalışan insanlara dönüştürüldük, pes ki ne pes… 

Yazılı matbuatta bir şey bulamayınca, oturup voleybol sitelerini taradım ne kadar varsa…  

Maçlar tamam da; onca yazardan tek satır yorum yok; şaşırmamak elde değil. 

Neredesiniz sevgili meslektaşlar; hiç olmadı bu sporla yıllardır haşır neşir olan Cengiz Tokgöz, Alev AnakökEnver Bağlarbaşı, Ragıp Tekin’le, Zeki Kuban birkaç satır  bir şey yazsaydı fena mı olurdu? … 

Belli ki izlememiş hiç birisi o nefes kesen finali; faraza izlediler diyelim o zaman da yazmaya gerek duymamışlar, demek ki; bilmiyorum ama doğrusu ben yadırgadım. 

Şahane ötesi bir final oynandı Rusya ile Almanya arasında; ekranın karşısında nefesimi tutarak izledim. ( Tek teselli; maçların Sport’tan canlı yayınlanması oldu, buradan teşekkürler)  

5 sette biten müthiş finalde voleybol adına ne isterseniz vardı. 

Kurşun hızında atılan smaç servisler, filenin köşelerinden hücuma kalkınca adeta yer çekimine meydan okurcasına kanat takıp yükselen smaçörlerle, şiddet dozu ne kadar yüksek olursa olsun alınan manşetle yumuşayan topları bir kuğu zarafetiyle köşelerle, ortaya servis yapan olağan üstü pasörler. 

Voleybolda fizik güç o kadar çok ön plana çıktı ki; bu sporu artık normal ölçeklerdeki insanların oynaması neredeyse imkansız. 

Smaçör ve orta oyuncu ortalamasının 2 metrenin üzerine çıktığı erkekler voleybolunda, pasörler de istisnalar dışında 2 metreye yaklaşmış durumda. 

Servis kozu en önemli silah olmuş, çizgide seriyi başlatan adeta otomatiğe bağlı tabancadan farksız; liberolar da böyle hücumları manşetle karşılamayıp yumuşatmaya özel olarak hazırlanmışlar. 

Finale kadar hiç set kaybetmeyen Rusya, Almanya’nın iki köşe hücumcusu György Grozer’leDenis Kaliberda’yı durdurmakta oldukça zorlandı.  Hele hele 18 yaşında bir orta oyuncusu var Almanların Tobias Krick isminde; boy 2.12, reaksiyon hızıyla, algılama süper, pasör Lukas Kampa’nın kurşun toplarına neredeyse hiç sektirmeden hücum edip, Rusları göbeğinden un ufak edip dağıttı; takım arkadaşı Marcus Böhme’yi anlarım da; o dururken karmaya orta oyuncu pozisyonunda Sırp Srenko Lisinac nasıl seçilir, sanırım karar vericiler de sonradan bu seçimi beğenmemiştir.  

Ayrı bir paragraf da Almanlar’ın devşirme smaçörü Macar asıllı György Grozer için açmak gerekecek. Grozer her maç üzerine koyarak sürdürdüğü performansıyla ‘şampiyonanın en heyecan verici oyuncusu fazlasıyla hak etti. 

‘Üçüncülüğü alan takımdan da birisi mutlaka olmalı’ geleneği artık kaldırılmalı, çünkü seçimlerde büyük adaletsizlikler yaşanmaya başlandı. 

Marcus Böhme’de bir başka yıldızıydı Almanların, ortadan her topu öldürüp, total % 50 hücum istatistiği ile şampiyonaya adını yazdırdı. 

Erkekler voleybolunun açık ara en karizmatik ülkesi kabul edilen; sayısız şampiyonluklarla başarısını taçlandırmış Rusya’nın son yılarda en zorlandığı final oldu Pazar günkü maç. 

Maç öncesi tahminlerde maçı 3-0 kazanmaları beklenirken, Almanlar inanılmaz bir direniş sergileyip, ensesinde resmen boza pişirdi Rusya’nın. 

Takımın hücumda en önemli skor opsiyonu olan Zenit Kazanlı Maxim Michailov yine şahane bir performansla takımı omuzlayıp, departmanında rakipsiz olduğunu kanıtladı. Karşılanması çok zor sert servisler atıp, köşe hücumlarında topa asansör gibi yükselerek öldüren Mikhailov’u durdurmak rakip için mümkün olmadı. Yine karşı köşeden çabuk bacaklarının avantajıyla ışık hızında hücum ederek rakibe blok tutma imkanı tanımayan Dmitri Volkov Rusya’nın bir başka hücum silahıydı finalde. Pazör Sergey Grinkin’de kariyerinin en görkemli maçlarından birini çıkartırken, gerçek bir lider ve maestro olduğunu kanıtladı. Artem Volvich’le Egor Klıuka’nın Rusya adına maçın görünmeyen kahramanları olduğunu belirtelim. 

Savunmaların dozajının zirve yaptığı 4. ve tie-break setlerinde dublaja çok iyi yerleşip, file önünde de iyi bir zamanlama ile küçük bir ‘Berlin Duvarı’ ören Rusya, rakibin Györg Grozer ağırlıklı hücumlarını pasifize ederek şampiyonluğa ulaştı. 

Rusya karşısında 4 set şahane oynayıp, tie-break’te teslim olan Almanya beklentilerin üzerindeki performansıyla erkekler voleybolunun Avrupa’da yeni yükselen değeri olmaya en büyük aday konumunda. 

Şampiyonayı voleybolu çok seven taraftarına büyük hayal kırıklığı yaşatarak tamamlayan Polonya 10.lukta kalırken, organizasyonu 11. sırayı bitiren Türkiye ise bu sonuçla 2019’da yapılacak Avrupa Şampiyonası’na eleme maçları oynamadan katılmaya hak kazandı. 

ŞAMPİYONANIN ‘EN’LERİ.
En değerli oyuncu: MVP / Maxim Mikhailov (Rusya)
En iyi pasörSergey Grankin (Rusya)
En iyi pasör çaprazı: György Grozer (Almanya)
En iyi smaçörDenys Kaliberda (Almanya)
En iyi orta oyuncu: Srecko Lisinac (Sırbistan)
En iyi orta oyuncu: Marcus Böhme (Almanya)
En iyi liberoLowie Stuer (Belçika) 

Engin Aksöz / Bursa / Voleybolunadresi.com

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yazın