VoleybolunAdresi.com

Engin Aksöz, “Nilüfer’ bu yıl biraz zor açacak!..”

Engin Aksöz, “Nilüfer’ bu yıl biraz zor açacak!..”

Bursa BŞB Spor Kulübü, voleybolda direksiyonu erkeklere kırınca; Sultanlar Ligi’nde boş kalan meydanı Nilüfer Belediyespor doldurur diye aklımızdan geçirsek te; zorla güzellik olmuyor.

Koyu bir rekabetin yaşandığı o güzelim yıllardan yalnızlığa geçiş yapıp, rakipsiz kalmak, aslında avantaj sayılır. Ne var ki bunun değerini bilip, stratejiyi doğru yönetemezsen daha sezonun başında ‘Ne olacak bu takımın hali’ serzenişi kulaklara uğuldamaya başlar ki; Allah daha beterinden skorusun.

Beşiktaş önünde ilk kez alıcı gözle izlediğim kadronun; önemli eksikleri bulunsa da; en azından oyunun içinde kalıp, mücadele etme anlamında biraz daha cesur olmalarını beklerdim.

İspanyol Milagros Collar ne hikmetse apar topar satılıp, Sırp Alexandra Lazic’de sakatlığı nedeniyle oynayamayınca; yıllarca sonra iddialı kadro kuran Beşiktaş kötü başladığı ilk setin dışında maçın momentumunu elinde bulundurarak, olası bir sürprize fırsat tanımadı.

Anne Buijs gibi geçen sezonu domine eden fantastik bir hücumcudan sonra kim gelirse gelsin kolay kolay beğenemezdik zaten. Uçan Hollandalı yanına ev ve takım arkadaşı Brezilyalı Ana Caroline da Silva’yı da alarak, tadı damağımızda kalan ne maçların kurtarıcısı olmuştu.

O kalibrede başka birini getirmek epey zor olsa da; çıta bir kere yukarı konulunca daha aşağısı insanı kandırmıyor.

Milagros Collar’ın daha şehirle kulübü tanıyamadan ‘sırf iyi para verdiler’ diye Güney Kore kulübüne gönderilmesi; ticareti boyutuyla bir kazanım, parkenin içinde ise önemli bir kayıptır.

İspanyol’u bir maç için bile olsa rica minnet oynatma şansı yok muydu merak ettiğimden soruyorum.

‘Sakatlanırım sonra belli mi olur’ diye kendisi mi istemedi; ya da alıcısı mı izin vermedi bilemem ama pek ala Beşiktaş dişine göre bir rakipti Nilüfer’in, kaybedilen bu maçın acısı ileride inşallah fitil fitil burunlarından gelmez.

Yarın öbür gün ne bileyim Kanadalı Bailey’e de müşteri çıkarsa; bu durumda onu da mı satacaksınız?

Ya da deneyimli pasör Seda Uslu’nun yerine ısrarla şans tanınan genç Buse Ünal’a örneğin içeriden birisi göz diktiğinde ‘Şansın ve bahtın açık olsun. Seni de verdim gitti’ mi’ diyecekler; ilk gördüğümde Muhammet Başkan’dan bunu öğreneceğim.

Büyük kulüp; her teklif getirilen oyuncunun arkasından mendil sallayıp, timsah göz yaşı dökmekle olunmaz; elinde tutup, sonuna kadar direnmekle bir yerlere gelirsin.

Baksanıza 5 hafta bittiğinde; sadece bir galibiyeti var Nilüfer’in; alt taraflara bakınca da ekmek resmen aslanın ağzında.

Bursa BŞB bizleri her sene play-off yapmaya alıştırınca; aynisini Nilüfer’den beklemiştim, ne yalan söyleyeyim çok erken bir hayal kırıklığı yaşıyorum an itibariyle, inşallah yanılırım.

Neyse devam edelim…

Yerliler elbette oynasın, hepsi bizim kızlarımız da; kadronun teknik kapasitesiyle fiziksel performansı; maazallah yarın yabancılardan vazgeçilecek bir yapılanmada bu ligin ağırlığı taşıyamaz, kümede kalmak için mucizeler gerekebilir.

Kadronun sakat yabancısı Lazic’le henüz tanışamadık. Boyundan büyük oynayan Kanadalı smaçör Bailey’se tam isabet olmuş, Allah nazarlardan korusun.

Ateş eder gibi etkili smaç servisler atıyor Bailey. File önünden de kısa boyunun dezavantajını sıçrama yeteneğiyle kapatarak şahane hücumları var.

Tabii bir yere kadar. Bir iki servis sonra rakip coach onu tanıyınca ardından getirilen yüksek bloklara yapacağı bir şey kalmıyor.

Yerliler ne kadar yetenekli olsalar da; fizik olarak çok ezildiler file önünde. Takımın boy vasatisi bu ligin epey altında. Böyle olunca Beşiktaş yüksek hücumcuları Mia Jerkov ve Olesia ile köşelerden çok rahat hücum edip, toplar öldürdü.

Eleştirmeye de hakkımız yok sonra; kapasiteleri neyse o kadar oynadı hepsi de.

Pasör Buse Ünal; coachu Alper Hamurcu’nun güvenini boşa çıkartmayacak kadar yetenekli birisi. Sürekli maçın içinde ve pas organizasyonu hiç te fena değil. Israr edilirse sezon içinde performansı pik yapabilir.

Elif Boran’ın bir kaç topta yüksek bloklara takılsa da hücum etme direnci sevindiriciydi. Tecrübelilerden Selin Hazal Arifoğlu ile, Özgenur Yurtdagülen maça biraz daha girebilseler de en azından 5 sete giden bir mücadele izleyebilirdik.

Takımın en göze batan zaafı, hücumda düzeni oturtamamanın yanı sıra çok servis kaçırılmasıydı.

Coach Alper Hamurcu bana kalırsa en çok bu iş için kafa yormalı.

Genel şikayetimize gelecek olursak; Bursa’nın topu topu tek kadın takımısınız Sultanlar Ligin’de belki ama; medya ile iletişimizi hiç bilmiyorsunuz.

Menaceriniz zaten hiç konuşmaz, arayıp, sormaz da…

Bizlerin değil sizlerin ihtiyacı var; bizim mesleğin her türlü mecrasından destek almaya da bakıyorum umurunuzda bile değil.

Öyle olmasa yeniden kulübe transferi söz konusu Oleksranda Bytsenko haberi; taraftar face’i yerine; bizim site ve sayfalarda yer alırdı.

Peşinizden koşup, yalvaracak değiliz; ne haliniz varsa görün!…

Engin Aksöz / Bursa