VoleybolunAdresi.com

Engin Aksöz; ” Kıza niyet olsa da çocuk erkek doğacak gibi! “

Engin Aksöz; ” Kıza niyet olsa da çocuk erkek doğacak gibi! “

Voleybol liglerinde şampiyonlar belli oldu, bütçesini belirleyenler transferlere başladı.

‘Transfer’ deyince de ister istemez insanın aklına; Sultanlar Ligi‘ni bu yıl da beşinci sırada tamamlayarak bir kez daha CEV Challenge Cup‘ta oynama şansı yakalayan Bursa BŞB Spor ile play-off yedincisi Nilüfer Belediyespor geliyor.

Aynı zamanda yönetim değişikliğiyle birlikte ‘kapandı, kapanıyor, satıldı, satılıyor’ söylentileriyle bir anda voleybolun gündeminde baş sıraya oturan Bursa BŞB’li kızların akıbetinin ne olacağı sorusu da.

Edindiğimiz duyumları kaynak belirtmeden yazalım ki canı sıkılan dostlar sonra gönül koyup, ‘bir daha mı tövbe’ diyerek, bizimle konuşmaktan imtina etmesinler.

Büyükşehir‘de eli kulağındaki deklarasyonun bu kadar gecikmesinin tek nedeni; kulüp bünyesinde faaliyet gösteren bayan basketbol şubesinde sezonun devam ediyor olması.

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi‘nde başarılı bir sezon geçiren Bursa BŞB BUDO’nun sezonu ikinci sırada tamamlayıp, 9. Sıradaki İzmir Bayraklı Belediyesi ile eşleşmesi kesinleşti. (Birinci olan Kırçiçeği Bodrum play-off oynamadan direkt Kadınlar Basketbol Süper Ligi’ne yükseldi)

Çeyrek finalleri 2/3, yarı final ve final serileri 3/5 formatında oynanacak TKBL’de Büyükşehir’in rakiplerine karşı saha avantajı bulunuyor.

Diyelim ki bayanlar tırnaklarıyla kazıya kazıya Süper Lig’e çıkmayı başardılar, bundan sonrasında akıllara gelen soruyu tahmin edebilmek zor değil.

‘Sonları bayan voleybolculara benzemesin’ demeyin sakın, aklınıza bile getirmeyin! Yönetim her koşulda basketbolcuların yanında olma ve yeni konumunda yaşatma sözünü vermiş durumda!

Bütçeleri voleybolcular gibi yönetimi rahatsız edecek boyutta olmadığı için gereği yapılacakmış.

Yeteri kadar yabancı ve yerli oyuncu takviyesiyle orta sıralarda yer alması düşünülen bir bayan basketbol şubesi var yeni sezon yapılanması içinde.

Güzel bir haber olduğunu düşünüyorum; bu kadarı bile kızları play-off’lar öncesinde ateşlemeye yeterli, bekleyip göreceğiz.

Gelelim bayanların durumuna.

İki formül düşünülüyor. Ya mevcuttan daha düşük bütçeli bir takım yapılanmasıyla yola devam, olmazsa bayanları elden çıkartarak, yine düşük bütçeli bir kadroyla Erkekler 1. Ligi’nden başlamak.

Bayan şubesinin isim hakkının satılması da olasılıklar dâhilinde.

Şu ana kadar Bursa genelinde herhangi bir belediye ya da firmadan teklif gelmemiş kulüp yönetimine.

Bursa dışından şubeye isim hakkı için teklif getiren bir büyükşehir belediyesi söz konusu, İstanbul ve İzmir’den de marka değeri olan iki firma ilgilense de kesinlik kazanan bir durum yok.

‘İsim alabilir miyiz?’ diye çok uğraşsak da teyit ettirme imkânı bulamadık.

Duyumları toparlayınca şu sonuç çıkıyor ortaya.

Bursa BŞB’de bayan voleybol şubesini % 90 yeni sezonda filede göremeyeceğiz. Muhtemelen bir erkek takımı olacak Bursa’nın merkezinde ama bu değişimin adresinde de İnegöl yok.

Kimin yerine oynayabilirler, belli olmaz son dakikada 1. Lig’e terfi eden Oylat İnegöl Belediyespor Bursa BŞB’ye dönüşür mü; yanıtını almaya şunun şurasında fazla bir şey kalmadı.

Satılma olacaksa insan Bursa içinden birine gitsin istiyorsa da dövizdeki anormal yükselişin birçok firmaya geri adım attırdığını biliyoruz.

Dolarla avrodaki el yakan sıcaklığın, bu yıl yabancı ve yerli oyuncu fiyatlarını bir hayli aşağı çekmesi söz konusu.

Oyuncuların öyle 800’lü, 1 milyon avrolu, dolarlı paraları cebe indirmesi bu kez kolay olmayacak.

Bayan voleybolunun iki amiral gemisi Vakıfbank’la Eczacıbaşı VİtrA‘da bile olağanüstü önlemler döneminin başlamak üzere olduğu konuşuluyor, artık gerisini siz düşünün.

Nilüfer Belediyespor’un da salt bu nedenlerle transferde şimdilik frene bastığı bir başka iddia konusu.

‘Kimler kalacak, kimler gidecek’ bağlamında kulüp yönetiminin durum değerlendirmesi yaptığını belirterek yazımızı noktalayalım.

Engin Aksöz / Bursa