VoleybolunAdresi.com

Engin Aksöz, “Kaplıca’ keyfiyle voleybol dedikoduları!..”

Engin Aksöz, “Kaplıca’ keyfiyle voleybol dedikoduları!..”

Salon sporları liglerinde; özellikle erkek ve bayan voleybolunda çok sayıda temsilcisi bulunan Bursa’da bu zincire eklenen son halka Oylat Kaplıcaları İnegöl Belediyespor oldu. (Sezon içinde yapılan terfi maçları sonunda daha önce de Bursa BŞB Kulübü’nün oyuncu desteği verdiği Nova Gençlik ve Spor Kulübü Okulları; Bayanlar Voleybol 2. Ligi’ne, Karacabey Belediyesporda Voleybol Erkekler 2. Ligi’ne yükselmişlerdi)

Efeler Ligi’nden sonra Erkekler 1. Ligi’nde de boy gösterecek olmak, kulüp adına kuşkusuz büyük bir başarı.

Ondan öteye; birçok büyük ilde voleybol sporu henüz emekleme aşamasındayken, İnegöl’ün yeni sezon itibarıyla iki takımla fileye yükselecek olması gurur verici bir tablo.

Başarılar; katkısı olanların ortak çabasıyla anlam kazanırmış.

Burada bir soluk alıp; İnegöl’ü Bursa voleybolunun merkezine oturtmayı başaran eski kulüp ve belediye başkanı Alinur Aktaş’ı kutlamak istiyorum.

Kulübü kurma aşamasında ilçedeki belediye öğretmenleriyle, sporla ilgili sivil toplum kuruluşlarını bir araya toplayıp, beyin jimnastiği yapan Aktaş’ın ‘Bana öznesinde futbol olmayan bir sportif portföy hazırlayın. Hangi branşlarda faaliyet gösterilmesi noktasında sizlerin görüş ve önerileri çok önemli’ mesajının; İnegöl’de salon sporlarına ağırlık veren bir kulüp yapılanmasının oluşmasına katkısı çok ama çok büyük.

Voleybolun ana branş olarak öne çıktığı kulüpte şube, geride kalan sezon Balkan Erkekler Voleybol Şampiyonu olarak, bugüne kadar yapılan yatırımların karşılığını fazlasıyla vermiş oldu.

Birbirinden güçlü ve büyük bütçeli çok sayıda rakibin mücadele ettiği Efeler Ligi’nde normal sezonun bitiminde play-off hedefinin uzağında kalınsa da İnegöl Belediyespor; play-out etabında sergilediği başarılı performansla yeni sezonda da liginde mücadele etme hakkını kazanarak önemli bir sınavı daha başarıyla geçmiş oldu.

Burada ‘Kümede kalmak mı başarı sayılıyor’ dediğinizi duyar gibiyim.

Bilmeyenler için söyleyelim; İnegöl Belediyespor’da voleybol şubesi 2 milyon civarında bir parayla dönüyor.

Oyuncu maliyetleri sanıldığı gibi uçuk değil, olabildiğince mütevazı…

Kulüp politikasının en başından beri ‘astronomik rakamlı transferlere’ karşı olduğu göz önüne alınırsa, ilçede voleybol daha uzun yıllar bu seviyelerde lig mücadelesine devam edecek gibi duruyor.

Yalnız bir farkla; kulüpte maaş, taksit ve primler hiç aksatılmadan günü gününe ödenince; yerli yabancı oyuncular için İnegöl’e gelip voleybol oynamak bir sorun teşkil etmiyor.

Bu ayrıntı; ilke ve prensipleriyle ayakta durmayı başarıp, verdiği sözleri yerine getirmesiyle oluşan saygınlığına leke düşürmemeye çalışan kulüp yönetimi adına da prestij bağlamında önemli bir kazanımdır.

Belki pek üst düzey oyuncu getiremiyorlar ama gelen de parasını alınca sorun yaratmadan sezonu tamamlayıp gidiyor.

Gelelim nereye varmak istediğimize;

İlçe sporunda güncel konu; Oylat Kaplıcaları da lige çıkınca (yani pilot takımİnegöl’e iki erkek takımının fazla geleceği yönündeki karşıt görüşler.

Voleybol altyapısı üretken olunca böyle bir başarıyı bekleyen kulüp yönetiminin terfiden sonra yeni tercih noktasında nasıl karar vereceği merak edilmiyor değil şu aralar.

Alinur Aktaş’ın Bursa Büyükşehir’e vekâleten atanmasından sonra merkez kulüpteki bayan şubesinin kapatılacağı söylentilerinin aynı zamana denk gelmesi tesadüf mü yoksa gerçek payı var mı, kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Yeni yönetimin iş başı yapmasından sonra bayan şubesiyle ilgili spekülasyonlar ayyuka çıksa da henüz resmi ağızdan yapılmış bir açıklama duymadık.

Alinur başkanın yakın çevresine ‘Herkesi tek tek dinlerim ama son kararı ben veririm’ şeklinde konuştuğu söylense de nihai karar için şubenin CEV Challenge Cup’taki performansının belirleyici olacağı ihtimaller dâhilinde.

Final bileti alınıp, eşleşilecek rakiple oynanacak maçların sonunda kupa üçüncü kez Bursa’ya gelirse;  ” şampiyon kadroyu dağıtıp, erkeklere dönüş yapmak” sanırım öyle göründüğü kadar kolay olmayacaktır.

Bursa merkeze bir erkek voleybol takımı elbette çok yakışır.

Çünkü yıllardır böyle bir keyiften yoksunuz ve olmasını da çok istiyoruz.

Bu dönüşümü yaparken, kardeşi de öldürmemek şartıyla.

Yeni sezonda erkek odaklı olması beklenen voleybol şubesinin yanı sıra, pekâlâ düşük bir bütçeyle bayanları da yaşatabilmek olası.

Bana sorarsanız en iyi çözüm de bu olur.

Dip not: Kulübün voleybol şubesi bütçesinin beklentilerin çok üzerinde olduğu iddia ediliyor. Yıllık 4 milyon 400 bin liralık rakamın gerçekçi olmadığı, bu rakamın 11 milyon lira civarında olduğu edindiğim bilgiler arasında. Kulübün toplam borcunun 40 milyonun üzerinde olduğu bilgisi ise ne yalan söyleyeyim kafamı iyice karıştırdı.

Engin Aksöz / Bursa

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yazın