VoleybolunAdresi.com

Engin Aksöz,” Büyükşehir’in ‘büyük’lüğüne yakışmadı!..”

Engin Aksöz,” Büyükşehir’in ‘büyük’lüğüne yakışmadı!..”

Vestel Venüs Sultanlar Ligi’nde dün sona eren ilk yarı;Bursa temsilcilerine tam bir hayal kırıklığı yaşattı.(Değerlendirme yapılırken dün oynanan son maçlar baz alınmamıştır)

Bursa Büyükşehir’in yıllar sonra kurduğu iddialı kadrosu sürpriz bir şekilde beklentilerin bir hayli uzağında duruyor. Şehir içi hizmet rekabetine sporla yeni bir pencere açmak isteyenNilüfer Belediyesi de en azından 5. sıraya yerleşebilme şansını büyük ölçüde riske atmış durumda.

Belçikalı Jan de Brandt’tan sonra Brezilyalı Koç Angela Vercesiile kendisine yeni bir rota çizmeye çalışan Büyükşehir’in yabancı tercihinde yine istediğini bulamaması, kimsenin beklemediği bir voleybol sürpriziydi.

Geçen yılın lig beşincisi ve CEV Challenge şampiyonuyaşlandığı için bıraktığı Brezilyalı Joycina’yla ülkesine evlilik için kesin dönüş yapan Macar Dora’yı an itibarıyla arar durumda.

Üzerlerine getirilen iki köşe hücumcu Bulgar Nikolova ileBelçikalı Leys ilk yarıyı suya sabuna fazla dokunmadan bitirirken,Hollandalı orta oyuncu Beliens de çok vasat çıktı.

Bunların ötesinde en önemli sorun, Özge’den sonra transfer edilen iki pasör Nilay’la Cansu’nun takımı oynatabilmedeki rollerini bir türlü benimseyememiş olmaları.

Eczacıbaşı’nda yedekte geçirdiği yılların acısını Büyükşehir’de fazlasıyla çıkartmasını beklediğimiz Nilay’ın uyum sorununu bir türlü üzerinden atamaması pek beklenilen bir durum değildi.Cansu da yedeği olarak sonradan girdiği oyunlarda takımın ritmini değiştirmeye istekli görünmedi.

Özge Kırdar’ın saha içi liderliğine tanık olduktan sonra, Nilay’laCansu’nun aynı rolde kendilerini arkadaşlarına kabul ettirememeleri; takımın ikinci yarıda da en büyük handikabı gibi duruyor.

Karizmatik bir oyuncu olduğu yadsınamaz Nilay’ın ikinci yarıda kendini derleyip, toparlaması, hücum organizasyonlarında zayıf kalan Büyükşehir’in sahanın içine direnç koymasına büyük katkısı olacaktır.

Tabii sorun sadece yabancı hücumcuların şaşırtan düşük performansları değil! Geçen sezonun flaş hücumcusu Fatma Yıldırım’la, yuvaya dönüş yapan orta oyuncu Ergül Avcı’nın eski günlerini aratan form grafikleri.

İkinci yarı, yerli ve yabancılar hep birlikte olayın vahametini idrak edip, kaçmakta olan 5.lik trenine kendilerini atabilmek için topyekûn performans patlaması yaşatmak zorundalar.

Yoksa yıllardır kovalanıp da bir türlü Galatasaray’ın elinden söküp alınamayan 4. sıradan sonra, ‘hiç olmazsa bu da iyidir’ diyerek stepnede bekletilen 5.lik, sıraya gözünü dikmişHalkbank’a kanat takıp uçarsa kimse şaşırmasın!

Daha çok motive olmanın yanı sıra, yabancıların dalgalı performanslarını belirli bir çizgiye oturtma noktasında Koç Angelo Vercesi’ye de büyük sorumluk düşüyor.
Görev yaptığı benchten fotoğrafçılara sahanın içinden daha heyecanlı enstantaneler veren Brezilyalı hoca; kendi iç dünyasındaki gelgitleri oyuncularına yansıtabildiği oranda Büyükşehir’in puan 
sıralamasındaki yeri de yukarıda doğru ivmelenecektir.

Büyük emek ve harcamalarla kurulmuş bir kadronun, alışkın olduğu sıralamanın dışında kalması sadece Bursa voleybolunun kan kaybetmesi anlamına gelmeyecek, muhtemelen değişecek sportif yönetimin geleceğine de projektör tutacaktır.

Not: Bir sonraki yazımızda Nilüfer Belediyespor’u mercek altına alacağız.

Engin Aksöz / Bursa / Voleybolunadresi.com

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yazın