VoleybolunAdresi.com

Engin Aksöz, ” Büyükşehir ‘büyük’lük testinde sınıfı geçemedi.”

Engin Aksöz, ” Büyükşehir ‘büyük’lük testinde sınıfı geçemedi.”

Voleybolda ve basketbolda liglerle ilgili yorum yaparken, sponsor takıları kullanmak bana hiç çekici gelmiyor.

Medyayı firmalarının reklamını yapmaya zorunlu kılmak hem hoş, hem de etik değil.

Hoşumuza gitmemesi boşuna değil.

İlan servisi telefon açıp bir küçük katkı istediğinde dinlemeden yüzünüze kapatmasını biliyorlar ama!…

Basketbolun ‘Süper’i yetmezmiş gibi; federasyonun son dakika hamlesiyle Süper’e isim hakkını kiralayan inşaat şirketiTahincioğlu’nu eklediler.

Ligin tam adını yazınca neredeyse bir satır tutuyor ki, düşüncenizden çalışmış bir cümleyle eş değer.

Sıkıntı voleybol liginde de ayni…

Vestel Venüs Sultanlar / Erkekler Ligi; belki basketbol kadar uzun ve kulak tırmalayıcı olmasa da, klavye başında tıkırdatmaya başladığınızda pas geçmeniz mümkün değil, ya okur anlamıyor ya da firmanın medya danışmanları sanki üzerlerine vazifeymiş gibi ufak ufak hesap sormaya kalkıyorlar ki, garip bir durum velhasıl…

Voleybolla ilgili bir yazıya hiç alakasız bir giriş oldu belki ama; ne zamandır aklımdaydı fırsatını bulunca içimi dökeyim dedim.

Venüs’ün Sultanları’nda ilk dört sıra yıllardır hiç değişmez; yeni sezonun ilk hafta maçları oynanıp bitince bu sezonda fazla bir değişiklik olmayacağı aşağı yukarı kendini belli etti.

Bayan voleybolunda bir dünya markası halini alan Vakıfbank’ın yanı sıra, Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe ve Galatasaray lig ve kupanın muhtemel şampiyonluk adayları yine; alt taraftan bakınca bu sıralamaya kafa tutacak bir başka takım ne yazık ki yine görünmüyor.

En yakın ihtimaller Bursa BŞB Spor ile Bursa Nilüferspor; çıtayı yükseltme yılı olarak baktıkları sezonun ilk maçlarındaFenerbahçe ve Galatasaray’a net skorlarla yenilince; lige daha en başından ayar çekilmiş gibi oldu.

Bursa BŞB Spor, ‘kendini test etme maçı’ olarak gördüğüFenerbahçe karşısında biri diğerini tutmayan dört farklı set oynasa da bu kadar kolay ve basit kaybetmemeliydi.

Geçen yılki kadrosunda yer alan yabancılarını yenileyip, Ergül, Nilay, Cansu gibi ligin kayda değer yerlileriyle takviyeye gidenBüyükşehir’de göze batan en büyük eksiklik, takımın henüz birbirini tanıyamamış oyuncularıyla acemiler mangası benzeri bir görüntü sergilemesiydi.

Uzayan milli maç takvimi her takımı az çok etkilese deBüyükşehir’e verdiği hasar; resmen kimlik sorunu yaşatacak seviyelerde.

Yapılan yoğun antrenmanlarla, oynanan bolca hazırlık maçlarına karşın henüz takım olunamaması maçın kaybedilmesiyle sonuçlandı.

Kimyayı oturtup, oyuncuları birbirleriyle, pozisyonlarına alıştırdıkça işler düzelecek olsa da; daha yolun en başında ilk 4 sıralamasındaki en ciddi rakiplerden birine kaybetmek ekstra bir kayıp oldu BŞB için.

Bursa BŞB fiziksel olarak da ligin zirvesiyle mücadele edecek kapasitede görünmedi. Fenerbahçe’nin erkeklere taş çıkartan fizik gücüyle rekabet edebilmek için en azından bu seviyeye yakın bir kadro yapılanması sağlanmalıydı, bu noktada takım daha yolun başında.

Polen Uslupehlivan, Nur Dicle Babat, Bahar Toksoy Guidetti, Eda Dündar Erdem, Mia Jerkov, Polina Rahimova uzun boylarının kendilerine sağladığı avantajla, Büyükşehir savunması karşısında rahatlıkla top öldürürken, blok zamanlamalarıyla da file üstünde adeta duvar örerek kolay sayıya izin vermediler.

Temsilcimizde dikkati çeken bir başka eksiklik; smaçör pasör ikilemindeki uyumsuzluğun zirve yapmasıydı.

Eczacıbaşı’nda yıllardır ikinci opsiyon olarak kenarda oturanNilay parmak hassasiyeti dezavantajıyla çıktığı ilk sınavında beklentileri karşılayamadı. Smaçör tercihleriyle olduğu kadar, paslarının kalitesiyle de sırıtan oyuncunun takımı oynatmadaki yetersizliğinin bir maçla sınırlı kalmasını dileriz. İkinci pasörüCansu Aydınoğulları ile maçı tamamlayan coach Vercesi’nin bu tercihini Nilay bir uyarı değil de, kendisine daha çok dikkat etmesi için küçük bir kulak bükme olarak kabullenmeli.

Büyükşehir’in saha içi iletişimsizliği Cansu’yla da düzene girmedi. Özellikle ortadan hücumlarda Ergül’ü iki kez havada asılı bırakan Cansu, Hollandalı Belien’i de ayni şekilde yeteri kadar iyi kullanamadı.

Geçen yılın kadrosunda Dora Horvard’la, Joycine’nin pasör Özgeile kurduğu diyalog sonucu yaptığı etkili köşe hücumlarına alışmış birisi olarak, Bulgar Dimitrova ile Belçikalı Leys’e opsiyon tanınması gerekliliğine inanıyorum.

Çok yeni olan iki oyuncu hem pasörleriyle, hem de takımın diğer oyuncularıyla yabancılık yaşarken, bunun doğal bir sonucu olarak gerçek performanslarını sergileyemedi.

Sonuç itibariyle; son setin en kritik sayılarında Fatma’nın manşet karşılamada zaaf yaşaması; Büyükşehir’e en azından 5. sete taşıyıp, sonra da olabildiğince direnç koyabileceği bir maçı kolayca kaybettirdi.

Kendi adıma Büyükşehir’in Kim gibi çok önemli bir hücum silahını elinde tutamamış Fenerbahçe’yi zor da olsa yenebileceği düşüncesindeydim.

Sonuç olarak;

Yeni takım kurmanın yanı sıra, kadroya geç katılan yabancıların uyum sorunuyla, pasör pozisyonundaki belirgin eksiklik Büyükşehir’i yeni hedef belirleyeceği bir maçta beklemediği bir sonuçla yüzleştirdi.

Engin Aksöz / Bursa / Voleybolunadresi.com

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yazın