VoleybolunAdresi.com

Bursaspor; bayan voleybolda ismini Büyükşehir’le kullanmalı…

Bursaspor; bayan voleybolda ismini Büyükşehir’le kullanmalı…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin spor kulübünü yaşama geçirmesiyle birlikte; kentin salon ağırlıklı sportif portföyünde çıta zirveye taşınırken; uluslararası mecrada da başarılar peş peşe gelmeye başladı.

Ana branş voleybol bayanlarda; etkisini giderek daha fazla hissettiren bir takımı oldu Bursa’nın Büyükşehir ayrıcalığıyla ki; kimse inkar edemiyor.

Sultanlar Ligi’nin gedikli büyükleri Vakıfbank, Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe’nin bir tık altında; bir başka marka Galatasaray’la amansız bir rekabete tutuşan Bursa Büyükşehirli Bayanlar, CEV’in üç numaralı organizasyonu Challange Cup’ta da son üç yılda iki kez şampiyonluk kupasını havaya kaldırarak, başarılarının tesadüfi olmadığını kanıtlaması, kısa sürede alınan yolu göstermesi bağlamında anlamlı.

Büyükşehir’in salon orijinli yarışmacı kategorilerinden bir diğeri olan masa tenisinde de dikkat çekici bir performansı söz konusu.

Adeta bayan voleybolculara nazire yaparcasına; Avrupa Masa Tenisi Birliği’nce (ETTU) düzenlenen ETTU Kadınlar Kupası’nda üst üste ikinci kez final oynayan Bursa BŞB, Ankara TİGEM Spor’u iki maçta da yenerek uluslararası platformda bir başka anlamlı başarının sahibi olarak kendini alkışlatmayı başardı.

Voleybol ve masa tenisi dışında, atletizmde de Türkiye’nin en elit takımlarından birine sahip olan Bursa BŞB, katıldığı yurt içi ve yurt dışı organizasyonlarda kürsünün basamaklarında bir şekilde kendine yer bularak; hem temsil ettiği camiaya, hem de Bursa’ya madalya ve kupalar hediye etmeye devam ediyor.

Sözün özü;

Bursa BŞB kelimenin tam anlamıyla gerçek bir spor kulübü hüviyetine kavuşmuş durumda.

Bayanlar voleybol ve bayanlar masa tenisinin dışında Avcılık ve Atıcılık, Bayan Basketbol, Jimnastik, Bilardo, Bisiklet, Güreş, Kano, Karate, Snowboard&Kayak, Satranç, Sutopu, Tenis, Yüzme, Boks ve Yelken’de etkin bir şekilde faaliyet gösteren Bursa BŞB, hemen her kategoride elde ettiği hatırı sayılır başarılarıyla Türkiye’nin sportif gündeminde önemi ve saygınlığı olan bir marka haline dönüştü.

Bunun sonucunda da çıta her kategoride giderek daha yükseklere konulmaya başlandı…

Bursa’nın sesini en iyi şekilde duyuran kulüp, performansının yanı sıra, benzerleri çok az sayıda kulüpte bulunan hayranlık uyandırıcı tesislerin de sahibi.

Gelelim sadede;

Spora ayırdığı bütçesini değişik sponsor katkılarıyla dengelemeyi başaran Bursa BŞB Spor Kulübü, ses getirici başarılarına karşın, mücadelesini verdiği branşlarda tribün bazında beklediği seyirci desteğini bir türlü yakalayabilmiş değil.

Özellikle seyirci desteğinin ön plana çıktığı voleybolda en iddialı maçlarını bile neredeyse boş tribünlere oynamak zorunda kalan Bursa BŞB, başarı için ‘olmazsa olmaz koşul’ olan bu açığını basit bir formülle Bursaspor üzerinden pek ala çözümleyebilir.

Yurt dışı maçları için gidilen deplasmanlarda hava limanlarıyla, salonlarda Bursaspor kaşkollarıyla karşılanıp, Bursaspor marşlarıyla desteklenen voleybol takımı üzerinden; istenilirse beş dakikada uygulamaya geçirilmesi mümkün olacak önerimizi paylaşalım…

Bursa BŞB; karşılıklı uzlaşı sonucunda; uluslararası platformlarda mücadele ettiği branşlarda Bursaspor’un itici tribün gücünü, marka değerine zarar vermeden değerlendirebilirse, bu işbirliğinden hem Büyükşehir’in spor kulübü, hem de Bursaspor kazançlı çıkar.

Daha açık söylemek gerekirse;

Bursaspor Yönetimi, basketbolun dışında ekonomik gücü yetmediği için küçülmeye gittiği bayan voleybolunda marka değeri taşıyan ismini Bursa BŞB’le birlikte kullanırsa; bu ortaklıktan rekabet değil, bileği bükülmesi zor bir güç ortaya çıkar.

Büyükşehir Belediyesi&Bursaspor iş birliği ayni zamanda; voleybolun yenilmez kaleleri Vakıfbank, Eczacıbaşı VitrA ile Fenerbahçe’nin de görebileceği en korkunç rüya olacaktır.

Yeşil Beyazlı yönetime cebinden beş kuruş para harcatmayacak isim desteğiyle gelecek başarılear; kulübe salon sporlarında eşik atlatır.

Bursaspor’un Voleybol Bayanlar 1. Lig’inde oynayan mevcut takımını da kapsayacak bu iş birliğinden şampiyonlukların gelmemesi mümkün değil. Bu noktada mevcut takım, Büyükşehir’in pilot takımı gibi düşünülebilir.

Son tahlilde;

Cengiz Göllü’yü dolduracak binlerce taraftarın desteğiyle oynanacak maçların hayali bile güzel, insan heyecanlanmadan edemiyor.

Ayni uygulama; Büyükşehir’in etkin olduğu masa tenisi ve atletizmde de söz konusu olabilir.

Örneğin pistte ve masa tenisinde kazanılacak başarılarda Bursaspor isminin geçmesi; kulüp adına prestij ve saygınlık demektir.

Bursaspor cephesinin yönetim kademesinde sembolik bir üyeyle temsil edilmesi dışında; olayın finansman boyutu dahil, her türlü organizasyon Büyükşehir desteğiyle sürdürüleceği için, tek sorun projenin devamlılığında yaşanabilecek yol kazası gibi duruyor.

Bursaspor isminin kullanılması karşılığında belediyeden parasal talepte bulunmak, en son akla gelecek ihtimal olsa bile, yine de belli de olmaz!.. 

Böyle bir projeyi yaşama geçirmek; Bursaspor adına amatör branşlara verilmiş can suyu demektir; düşünüp tartışmakta yarar var.

Bir yerde sponsorluk gibi görünüyorsa da; birleşmenin ana öznesinde Bursaspor var.

Büyükşehir belediye bazında /ne kadar eleştirilse eleştirilsin/ Recep Altepe eliyle kulübe hemen her konuda destek çıkarken; ne zamandır kafamın bir köşesinde duran bu projeyi de paylaşayım istedim.

Engin Aksöz / Bursa / Voleybolunadresi.com

 

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yazın