VoleybolunAdresi.com

Bursa Büyükşehir Belediyespor’a can veren liberolar

Bu liberolar can veriyor

Bursa Büyükşehir’in, smaçörlerin yanında minik kalan liberoları Ceren ve Aylin,yaptıkları görevle adeta takımlarına can veriyor.
Günümüz voleybolunda ‘liberolar’ ön plana çıkarken, kulüpler, eskiden smaçörlere yönelirdi, şimdi ise liberolara rotasını çevirdi.

Hızla gelişen dünya voleybolunda yeni bir kavram olan ‘libero’ gerçekten takımlarına hayat veren isimler olmaya başladı. Onlar, çıkarılmayacak noktalara kadar çeviklikleri nedeniyle gerek koşarak, gerekse uçarak rakip smaçörlerin toplarını çıkartarak oyunda tutan isimler.

Günümüz voleybolunda liberonun ne denli önemli olduğunu uluslararası ve ulusal maçlarda rahatlıkla gözlemleme fırsatı buluyoruz. Ülkemizde kadın voleybolunun dünya yıldızlarının yer aldığı ligimizde hep arka planda kalan Bursa Büyükşehir Belediyespor’un iki ‘süper bücürü’ sizlere tanıtmak istedim.

img_1431

Aylin Sarıoğlu 1995 Bursa doğumlu. 1.68 boyunda. Aylin’in smaç yüksekliği 260, blok yüksekliği ise 2.80. Uludağ Üniversitesi  Spor Bilimleri Akademisi’nde öğrenim görüyor. 9 yaşında Bursa Büyükşehir Belediyespor’un alt yapısında voleybolla tanıştı. Tam 4 sezondur burada görev yapıyor.

_mg_0804

 

Ceren Cihan 1991 doğumlu. Ligde 2013-2014 sezonunda Halkbank’ta görev yaptı. Ardından İlbank’a geçti. İki yıl görev yaptıktan sonra bu sezon başında Bursa’ya geldi. İlk kez Ankara dışına çıkan bir oyuncu. Smaç yüksekliği 2.75, blok yüksekliği ise 2.80.

_mg_0559

Bursa Büyükşehir Belediyespor’un iki voleybolcusu ile geçtiğimiz günlerde biraraya geldim. Takımları, lig, bu sezonki hedefleri neler onları öğrendim. İşte Ceren Cihan ile Aylin Sarıoğlu “Görev yaptığımız yer voleybolun en riskli yeri” diyerek şunları söylediler:

“Günümüzde liberoluk önem kazandı. Görev yaptığımız bölge gerçekten çok riskli. En küçük hatayı dahi kabul etmiyor. Bu nedenle gerçekten zorlu bir görev yaptığımızı belirtmek istiyoruz. Çünkü bizim yaptığımız  hatayı telafi edecek kimse olmuyor. Bu nedenle bizler hatasız oynamak zorundayız. Tabi ki bu da zaman zaman stres yaratıyor.”

img_1432

İşimiz Gerçekten Zor 

“Biz hata yaptığımızda bunu hücumla telafi edemiyoruz. Rakip takımların sert smaçlarını, etkili servisleri karşılamak, blokların arkasını doldurmak bizim görevimiz. O nedenle de çok hareketli ve atik olmak zorundayız. Tabii ki antrenmanlarda bu yönde antrenörlerimiz bizi özel çalışmalara alıyor. Ancak çok zor bir görev yaptığımızı, işimizin zor olduğunu belirtmek istiyorum.”

_mg_0564

Ligimizin Hücum Gücü Yüksek 

“Kadın voleybolunda dünya starları bugün ligimizde yer alıyor. Gerçekten bu da bizim işimizin ne denli zor olduğunu ortaya koyuyor. Rakiplerimize kolay sayı vermemek için güç, kuvvet ve çabukluklarımızı ön plana çıkartmak istiyoruz. Tabiki buna ulaşabilmek için bazen günde 2, bazen 3 saat çalışmak zorunda kalıyoruz. Bulunduğumuz yer gerçekten hata affetmiyor.”

spo-ek-sayfa-liberolar

Hedefimiz Kupa Kaldırmak 

“Bursa Büyükşehir Belediyespor olarak bu sezon gerçekten ligde ilk dört içerisinde olmayı hedefliyoruz. Tabiiki 2 sezon önce kazanılmış olan Challence Kupası bu sezon bir kez daha havaya kaldırmak istiyoruz. Takım olarak lige iyi başladık. Rakiplerimiz gerçekten bu sezon çok güçlü. Çekişmeli bir ligimiz var. Bu ligde iyi yerde olmak içinde çok çalışıyoruz.”

Tribünler Dolmalı 

“Biz sporcuları dolu tribünler daha iyi motive ediyorlar. Bursa kadın voleybolunda önemli kentlerden birisi. Burada da maçların çok seyirci ile oynanması gerektiğini düşünüyoruz. Bursalılardan bu müsabakalarda tribünlere gelerek bizleri alkışlarıyla motive emeleri, moral vermelerini bekliyoruz.”

Röportaj: A.Cemal Ekentok – Tekin Ateşnal / Bursa / VoleybolunAdresi.Com

ceren

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yazın