VoleybolunAdresi.com

Bursa BŞB voleybolda tarihinin en iyi kadrosunu kurdu

Bursa BŞB voleybolda tarihinin en iyi kadrosunu kurdu

Müzesini süsleyen iki CEV Challange Cup Kupası’yla Bursa’nın voleybolda uluslararası gururu olan Bursa BŞB Bayan Voleybol Takımı yeni sezona kabuk değiştirerek girecek.

Kenardaki antrenörü dahil ( Fenerbahçe’ye giden Belçikalı Jan de Brandt’ın yerine geçen yıl Seramiksan’ı çalıştıran Brezilyalı Angelo Vercesi getirildi) kadronun neredeyse tamamına format atan Bursa BŞB, yaptığı kaliteli takviyelerle gerçek anlamda bir hücumu takımı kimliğine kavuştu.

Geçmiş sezonlarda başını sıkça ağrıtan manşet savunmasına da, bu pozisyonun en elit liberolarından birisini / Gizem Karadayı/ transfer ederek önlem getiren Bursa BŞB, yenilenmiş yüzüyle daha iddialı bir takım konumuna geldi.

2017-2018’in Bursa BŞB’si; geniş bütçelerinin avantajıyla zirve sıralamasını bu yılda kendi aralarında yapmaya hazırlanan Vakıfbank, Eczacıbaşı VitrA ve Fenerbahçe kalibresinde olmasa da; son yıllarda 4. sıra için sürekli rekabet ettiği Galatasaray’a belki de ilk kez bu kadar yakınlaştı; an itibariyle bir tık altta kurulmuş en iyi ikinci kadro.

Joyce da Silva, Dora Horvath ve İvana Miloş’un ayrılmalarıyla; file önüne daha atletik özellikli, çabuk ayaklı, her türlü pas organizasyonunda topu öldürebilecek kreatif smaçörler seçen Bursa BŞB iki köşe hücumcusunun yanı sıra, eksikliği bugünlere sarkan terminolojiye uygun orta oyuncularıyla ‘dikkate alınması gereken bir rakip’ kimliğine kavuşmuş oldu.

Kariyerinin son yıllarını ülkesinde geçirmeyi tercih eden Brezilyalı Joyce da Silva’nın pozisyonunda izleyeceğimiz Bulgar Milli Emiliya Nikolova 1991 doğumlu ve daha önce 2012’de Yeşilyurt formasıyla Türkiye deneyimi yaşamıştı.

Geçen sezonu Japonya Ligi’nde NEC Red Rockets Takımı’nda tamamlayan Nikolova, en az Joyce kapasitesinde bir oyuncu ve sambacıyı aratmayacak teknik donanıma sahip.

Başarılı bir sezonu geride bırakan Macar Dora Horvath’ın evlilik hazırlıklarını öne sürerek ülkesine dönme kararı alması, bu oyuncuyla 1 yıl daha devam etmeyi düşünen Bursa BŞB’ye 4 numaraya zorunlu olarak sürpriz bir takviye yaptırdı.

Galatasaray’ın Tatiana Kosheleve atağından sonra boşa çıkan Belçikalı Charlotte Leys’i listesine alan temsilcimiz hem yüksek paslarda iyi top öldürebilen, hem de Türkiye’deki atmosferi yakından tanıyan bir transferle açığını kapatmış oldu.

Yeni isimlerin içinde performansı en merak edileni kuşkusuz 3 numara ( orta oyuncu)  Yvon Belien. Bu bölgeye yıllardır istediği kalibrede etkili bir oyuncu getiremeyen Bursa BŞB, ligde ve Avrupa’da çıktığı maçlarda çoğu kez 3 numarayı pas geçerek oynamaya çalışıyordu. Yvon Belien olgunlaşmış kariyerinin yanı sıra, sürdürdüğü standart performansıyla önemli bir transfer hamlesi ve takımın hücumda sürpriz silahı olarak görev bekleyecek.

Hücum opsiyonlarını bütçesi doğrultusunda doğru tercihlere kullanan Bursa BŞB’de en merak edilen şey; Eczacıbaşı VitrA’da sezon içinde Sırp Maja Ognjenovic’in back up’u (yedeği) olarak benchte oturan Nilay Özdemir’in Özge Kırdar’ın yokluğunda bu yükün ne kadarı taşıyabileceği sorusu.

Eski takımında fazla maç oynayamaması kuşkusuz takımı yönlendirme noktasında önemli bir dezavantaj. Alıştıkça form tutacak bir Nilay’ın Bursa BŞB gemisine başarıyla kaptanlık yapması bekleniyor.

Kendi adıma en sürpriz transfer; geçen yıl play-out maçlarında şahane oynayarak, küme düşme adayı Nilüfer Belediyespor’u hücumda tek başına sırtlayarak, lige tutunmasını sağlayan Ukraynalı genç yetenek Oleksandra Bytsenko hamlesi oldu.

Uzun boyu ve atlet özellikleriyle ligde ve Avrupa Kupaları’nda köşe hücumları domine etmesi beklenen Bytsenko; muhtemelen arkadaşlarından rol bile çalabilir.

Nokta atışıyla Bursa BŞB’ye kazandırılan deneyimli libero Gizem Karadayı, manşet performansıyla pasörlerin maç içinde en büyük destekçisi pozisyonunda.

Smaçör Fatma Yıldırım ve libero Aylin Sarıoğlu ile yola devam edip, pasör yedeği olarak Seramiksan’dan Cansu Aydınoğulları, Belien’e alternatif olarak ta Fenerbahçe’den orta oyuncu Ergül Avcı ilavesi gerçekleştiren Bursa BŞB, böylece rotasyonunu da geniş tutarak, kuruluşu itibariyle en iyi kadro yapılanmasını gerçekleştirmiş oldu.

Son tahlilde; eldekileri sıfırlayıp, yeniden kurulan potansiyelli kadro filenin üç büyüğüne yenilse bile kök söktürecek kapasitede. Araya sıkıştırılacak bir ya da iki sürpriz galibiyetle ilk 3 sıralaması pek ala yeniden yazılabilir.

Engin Aksöz / Bursa / VoleybolunAdresi.com

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yazın