VoleybolunAdresi.com

Belaruslu Timsah Vera Klimovich

Belaruslu Timsah Vera Klimovich

Bursaspor Kadın Voleybol Takımı, Bursa Büyükşehir Belediyespor baş antrenörü Angelo Vercesi’nin Belaruslu eşini kadrosuna dahil etti.
Geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gelen Vera Klimovich Vercesi, ayağının tozuyla birlikte yeni takımıyla çalışmalara başladı. 5 numarada oynayan Vera, sempatik tavırlarıyla takım arkadaşlarının beğenisini kazandı. Vera bu sezon ligde iddialı olduklarını söyledi.

Bursaspor Kadın Voleybol Takımı geçtiğimiz sezon play-off grubunu son maçta yitirmişti. Ancak Filenin Timsahı, mütevazi bir kadro ile başladığı sezonda yaşanan sürpriz gelişmeler sonrasında bir anda grubunun iddialı takımları arasına giriverdi.

Bunun en büyük nedeni Bursa Büyükşehir Belediyespor’un bir anda üç oyuncusunu Nikalina’yı 1 sezon kiralık, Nuran ile Yaren’i ise çifte lisansla Bursaspor’a verdi. Ardından Belarus Kadın Voleybol Milli takımında Avrupa Şampiyonaları elemelerinde en iyi ikinci savunmacı seçilen Vera Klimovih Vercesi bir anda Timsah oluverdi.

Belarus’ta voleybol yaşamını sürdürmek istemeyen Vera, Bursa Büyükşehir Belediyespor baş antrenörü olan Angelo Vercesi’nin yanında Bursa’da olmak istedi. Ancak Türkiye’de çok sevdiği voleyboldan kopmak istemiyordu. Büyükşehir Belediyesporlu yöneticilerin yönlendirmesiyle Vera bir anda Bursaspor’un oyuncusu olabildi.

Daha önce 24-25 Ağustos’ta Türkiye’ye gelmesi düşünülen Vera Klimovich Vercesi  gelişini bir hafta öne çekti ve Bursa’ya gelir gelmez de soluğu Çekirge Salonu’nda yeni takımı Bursaspor’un yanında aldı.

Türkiye Ligi’ nde ilk kez 

İlk kez Türkiye’de voleybol oynayacağının altını çizen Vera Klimovih Vercesi, “İlk kez Türkiye’ye voleybolcu olarak geliyorum. Eminim bu sezon benim ve takım arkadaşlarım için çok güzel olacak. Genç bir takımız. Ben her şeyin iyi gideceğini düşünüyorum. Belarus dışında İtalya’da ve Finlandiya’da forma giydim ve şampiyonluklar yaşadım” diyerek şunları söyledi:

Challenge Kupası Kazandı 

“Azarbeycan’ın Lokomotiv Bakü takımıyla güzel günler geçirdim diyebilirim. Burada bir kez CEV Challenge Kupası şampiyonluğu yaşadım. En son Belarus Milli Takımı ile birlikte Avrupa Şampiyonası elemelerinde görev yaptım. Burada elemelerin en iyi blok yapan ikinci oyuncusu seçilerek ödüllendirildim. Şimdi tek düşüncem ilk kez yer alacağım Türkiye 1.Ligi’nde başarılı olabilmek. Onun için de çalışmalara erken başladım.”

Bursa Güzel Bir Kent 

“Bursa’ya yeni geldim. Çok büyük bir kent. Ancak bir haftadır burada yaşıyorum. Şehri gezdiğimiz, tarihi yerlerini gördüğümü söyleyemem. Şimdi yorucu bir tempoda lige hazırlanıyoruz. Tabiki Ekim ayında başlayacak lig maçlarına kadar Bursa’yı gezmek ve tanımak istiyorum. Hem tarihi, hem de diğer yerlerini görmek istiyorum. Şimdi ev ile salon arasında gidip geliyorum. Gördüğüm kadarıyla güzel bir şehire geldiğimi de düşünüyorum.”

Taraftar Ateşli Diye Duydum 

“Futbol takımının taraftarlarının çok ateşli olduğunu duydum. İlk günden bu yana onu söylediler. Futbolun yanı sıra, Bursasporlu taraftarları bizim maçlarımıza da bekliyorum. Onların verecekleri pozitif katkı inanıyorum, genç olan takımımızı bir başka motive edip, hedefe yürümemize katkı yapacaktır. Onlarla birlikte bu yıl hedefe yürüyeceğimize inanıyorum.”

Vera 29 Yaşında 

1988 Doğumlu Belaruslu oyuncu Vera Klimovich, voleybola ülkesinde Minchanka Minsk takımının alt yapısında başladı. 2004-2005 sezonunda ise Minchanka Minsk A takımına yükseldi ve burada 2006-2007 yılında 1.Lig Şampiyonluğu yaşadı.

Belarus’un (Beyaz Rusya) Ulusal Gençlik ekiplerinin önemli bir parçası oldu Vera. 5 numaralı pozisyonda oynayan Vera Klimovich 2007 yılında ise ilk kez A Milli takıma yükseldi. Tam 47 kez A Milli takım formasını giydi.

2008-2009 sezonunda başarılı performansı sonrasında Lokomotiv Bakü takımına transfer oldu ve burada bir şampiyonluk yaşadı. Lokomotiv Bakü takımıyla birlikte 2011’de Challenge Kupası şampiyonluğuna ulaşan kadronun içerisindeydi. Azerbaycan takımıyla birlikte 6 yıl Avrupa kupalarında mücadele verdi.

Daha sonra İtalya’ya geçti ve orada A 2 Ligi’nde şampiyonluk yaşadı. Geçtiğimiz sezon Finlandiya Ligi’nde boy gösteren Vera Kilimovich LP Salo takımıyla kupa şampiyonluğu yaşadı,

Ahmet Cemal Ekentok / Bursa / Voleybolunadresi.com