VoleybolunAdresi.com

 Engin AKSÖZ , ” Büyükşehir’de vuslat başka bahara kaldı.”

 Engin AKSÖZ , ” Büyükşehir’de vuslat başka bahara kaldı.”

Bayan voleybolunda ‘dört büyükler’ hükümranlığına (Eczacıbaşı VitrA, Vakıfbank, Fenerbahçe, Galatasaray) kafa tutabilecek tek takım kimliğindeki Bursa BŞB; sezonun geneliyle ilgili mesajlar verebileceği Galatasaray maçını 3-1 kaybedince; şubenin büyüklük testi de bir başka bahara kaldı. 

Bu maçta da görüldüğü üzere; Bursa bayan voleybolunun ‘Türkiye’nin en iyileri klasmanı’na adını yazdırabilmesi için daha kat edeceği çok mesafe var. 

Kabul edelim ki; bütçe yetersizliği, kaliteli oyuncu sirkülasyonu önünde önemli bir engel. 

‘Her topu vurunca öldürsün’ kalibresinde smaçörlerle, ‘her manşeti smaçörlerine ölçüp biçip cetvel gibi atsın’ klasındaki pasörler için daha fazla mesaiyle, para harcamak gerekiyor. 

Galatasaray’ın söz konusu pozisyonlardaki artıları; maçın en kritik sayılarında farkındalık yaratıp, sonucu belirledi. 

Öyle anlaşılıyor ki bu yıl da Bursa BŞB için normal sezon 5. sırada bitirilecek. 

Sonra da bir tur play-off oynanıp, perde kapanacak. 

Biliyorum alışıldı artık bu derecelere, daha fazlasını istiyor sporsever belki ama, mevcut olanaklarla daha fazlası şimdilik mümkün görünmüyor. 

Yeni sezon için konuşulmaya başlanan senaryolar ise can sıkıcı. 

‘Bayanlarda yatırım küçültülüp, erkek şubesi canlandırılacak’ dedikodusuna birinci ağızdan açıklama yapılmadıkça, oyuncular huzursuz olabilir ilerleyen günlerde.
Ne olursa olsun kimse dokunmamalı kızlara… 

Sonra hatırı sayılır bir taraftar grubu da oluştu maçlarında. 

İyi, kötü destek veriyorlar tribünlerden. Büyükşehir iki şubeyi de rahatlıkla ikame eder, yazık edilmesin şubeye, bizden söylemesi. 

 xxx 

Parkenin içine gelecek olursak; 

Büyükşehir beklenilenden kolay kaybettiği ilk setin dışında Galatasaray’a sonuna kadar direnmeyi başarıp, övgü topladı. 

Coach Vercesi’nin ‘deneme, yanılma’ metoduyla sonunda ideal altılısını bulduğu kadronun, ilk iki set rakibin etkili taktik servisleri karşısında baş pasörü Nilay’a manşet getirmede zorlanması, takımın hücumda tıkanmasına neden oldu. 

Kadronun önemli skorerleri DimitrovaBelien, Fatma ve Leys bu düzen içinde başlangıçta bir türlü ritim tutturamazken, bunun sonucunda yapılan organize dışı hücumları da, file üstünde yüksek bloklarla pasifize eden Galatasaray bir anda 2-0 öne geçerek, kendine psikolojik avantaj sağladı. 

Büyükşehir için maç 3. set itibariyle başladı. Oynatıldıkça özgüveni yerine gelen pasör Nilay’ın maça ağırlığını koyması, sahanın içine de olumlu yansıdı. Standart üstü yüksek paslarla Dimitrova adeta bir sayı makinesine dönüşürken, skor olarak çift haneleri yakalayamasalar da Leys ve Belien’de maçın içinde kalmasını bildi. 

Bulgar smaçör Dimitrova maçı 19 sayı, 3 ace ile tamamlarken, Belien ve Leys ise 9 sayılık katkıda bulundu. 

Çok derin ve potansiyelli bir kadroya sahip Galatasaray’ın yerli yerine oturan taşlarında, özellikle smaçörlerin performansı dikkat çekiciydi.  Rus Kosheleva (19) neredeyse her pozisyondan skor çıkarttı. Rabadzhieva (13) ise, tuttuğu köşe başlarından topun adeta suyunu çıkartarak oynadı. 

En dikkat çekici görsellik ise, attığı karşılanması zor smaç servisleriyle şov yapan emektar Neslihan Güler Demir’e aitti. Toplamda 22 sayı üreten Neslihan, resmen Galatasaray’ın sigortasıydı bu maçta. Gençlere taş çıkartan fit görüntüsü de işin cabasıydı. Profesyonelliğin gereklerini yerine getirirseniz, yaşın hiçbir önemi yok sporcu için. 

Ataman Güneyligil’le birlikte kariyerini bir tık yukarı taşımayı başaran Gamze AlikayaVakıfbanklı Naz Aydemir Akyol’la birlikte açık ara ülkenin en iyi yerli pasörü ve çok özel bir oyuncu. 

Manşetlerin hakkını vermek olsa olsa böyle olur. Her smaçörünü istediği pasa göre yönlendirerek kullanan Gamze; Bursa’da da birinci sınıf oynayıp, ‘bravo’ almayı hak etti. 

Aslı Kalaç ortayı (3 numara) eski maçlarına oranla pek etkin kullanamadığı maçta, 5 ve 6 numaralara attığı taktik servislerden bulduğu sayılarla, takımın görünmeyen kahramanlarından birisiydi yine… 

Engin Aksöz / Bursa