VoleybolunAdresi.com

Teşekkürler Bursa Büyükşehir Belediyespor..

Teşekkürler Bursa Büyükşehir Belediyespor..

Bursa BŞB’nin; bayan voleybolunda Türkiye’nin önemli bir markası konumuna gelmesine az kaldı.

Yıllar sonra iki önemli fenomen Vakıfbankla Eczacıbaşı VitrA’ya birilerinin zirvede yalnız olmadıklarını hissettirmeleri sonunda gerçekleşti.

Bu kadarı bile tabuların yıkılıp, yeni nesil kulüplerin aradaki mesafeyi kapatmaya başladıklarının güzel bir işareti.

Mütevazi bütçeli Galatasaray’ın Türkiye’de ve Avrupa’da kupa koleksiyonculuğuna soyunan Vakıfbank’ı şampiyonluk yarışında geri plana itmesi, bu rekabete ileride başka kulüplerin de katılabileceğinin göstergesi oldu.

Seneler sonra bayanlar şampiyonluğu için firmaların yerine iki ezeli rakibin fileye yükselecek olması, (Fenerbahçe ve Galatasaray) hemen insanın aklına ‘Neden Bursa BŞB’de başarmasın’ sorusunu getiriyor.

Bursa BŞB henüz ligde 5.likten yukarıya çıkamasa da; dün Bursa’da seyircisi önünde ikinci kez havaya kaldırdığı CEV Challenge Cup Kupası’yla sıranın yurt içine geldiğinin de işaret fişeğini yaktı.

Bu çizgiye çok kısa sürede içinde gelinmesi de önemli bir detay aslında.

Voleybola yatırımı salt ‘bas parayı, al hazır oyuncuyu’ mantığının ötesine taşımak için ciddi anlamda alt yapı organizasyonu gerçekleştiren Bursa BŞB;  tesisleşme noktasında da birçok kulüpten önde bulunuyor.

Daha büyük ölçekli salonla, kamp ve sosyal tesis projesi de yaşama geçirilince Bursa; Büyükşehir’in şahsında Türk bayan voleybolunun en önemli cazibe merkezlerinden birisi olmaya aday.

Parkenin içine gelecek olursak;

Pire’deki ilk maçı 3-2 kaybeden Bursa BŞB, çarşamba gecesi bir kulpundan tuttuğu CEV Challenge Cup’un rövanş biter bitmez diğer kulpuna da yapışarak muhteşem taraftarlarının önünde ikinci kez şampiyonluk turu attı.

Rakip Olympiakos kalite itibariyle bizim ligin orta ölçekli takımlarına eş değer. Son sekizde Çanakkale Belediyspor’u iki maçta 3-2 yenerek yarı final vizesi alan Yunan ekibinde yıldız seviyesinde oyuncu da göremedik. Klasik oynama çabalarının dışında fazla bir şey veremediler seyirciye. En dikkat çeken oyuncuları; pasör Christodolou ile köşe hücumcusu Finli Saskia Hıppe idi.

Üstüne seyirci baskısıyla dağılıp gidecek bir görüntü verince; böyle durumlarda farkını ortaya koyan Teksas Grubu’nun, Cengiz Göllü’yü cehenneme çevirmesi; belki de maçın kader anı oldu.

Islık seanslarıyla demoralize olan rakip karşısında 3 set boyunca çok iyi servis atıp, savunma yapan Bursa BŞB, pasör Özge’nin organizasyonunda köşelerden Fatma Yıldırım, Dora Horvath ve Joycinha’yı çok iyi kullanıp, böyle maçlarda önemi büyük psikolojik eşiği sürekli elinde tutmasını bildi.

Takımın file üstü jokerleri Fatma Yıldırım, Dora Horvath ve Joycinha bir makine intizamında çok seri hücum edince; blok ve dublaj savunması zayıf Olympiakos 3. setin sonları dışında maçın içine neredeyse hiç giremedi.

Bursa BŞB’nin istatistik anlamında en göze batan performansı; rakibe ace’den sadece 1 sayı verip, neredeyse sıfır manşet hatasıyla oynaması idi.

İki libero Aylin ve Ceren servisleri çok iyi karşılarken, Fatma’da arka pozisyonlarda bulunduğunda topu pasör Özge’ye iyi taşıyarak sadece hücum ağırlıklı bir oyuncu olmadığını gösterdi.

Voleybol kariyerinin en olgun sezonunda bir kupayla daha tanışan pasör Özge Kırdar, maçın MVP’si ‘En Değerli Oyuncu’ seçilmeyi hak edecek kadar iyi oynayıp, Bursa BŞB’yi ikinci şampiyonluğuna taşıdı.

Yıllar sonra yeniden dolan Cengiz Göllü’de her profilden seyirci görmek mümkündü.

Genç kızlar, çocuklar, öğrenciler, alileler, sevgililerle, eski ve yeni sporcular tribünlerde ‘seyirci’ konumunda yer alırken; Teksas Grubu, sahanın içindeki oyuncuları ateşleyen çarpıcı tezahüratlarıyla ‘Her eve lazım’ bir görüntü çizdi.

İkinci CEV Challenge Cup Bursa BŞB’ye ve Bursa voleyboluna hayırlı olsun.

Seneye kaldırılması söz konusu olan bu kupanın yerine CEV Cup’da mücadele etmesi beklenen Bursa BŞB, yeni sezonda özellikle fizik olarak yetersiz kalan rotasyonunu güçlendirip, iyi bir orta oyuncu takviyesi yapabilirse; çıtayı bir tık daha yukarı taşımış olacak.

Bitirirken bir de durum saptaması yapalım…

Türkiye’nin ismini takım sporlarında bu yıl da bayanlar duyurmaya devam ediyor.

Eczacıbaşı VİtrA ve Vakıfbank ay sonunda İtalya’nın Treviso kentinde düzenlenecek CEV Şampiyonlar Ligi final four’unda kupayı müzelerine götürmek için gün sayarken, filede ilk başarı dün Bursa BŞB’den geldi.

Bu gün de dikkatler Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı’na çevrilmiş olacak. Sarı lacivertli bayanlar Rusya’nın Ekaterinburg kentinde Bayanlar Euroleauge final-four finali’nde Rus Dinamo Kursk ile şampiyonluk için parkeye çıkıyor.

‘Bize ne’ deyip geçemeyiz, çünkü bu bir milli dava…

Fenerbahçeli bayanların da sonunda kupayı kazanacağı güzel bir maç oynamasını bekliyoruz.

Engin Aksöz / Bursa / VoleybolunAdresi.Com

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yazın