VoleybolunAdresi.com

Murat Mestan, “İnegöl Belediye & Ziraat Bankası “

İnegöl Belediyespor-Ziraat Bankası

Sevgili voleybol severler, bugün oynanan İnegöl B – Ziraat Bankası rövanş maçında konuk takım evinde yendiği İnegöl B yi deplasmanda da 3-0 yenerek ilk dört içinde olacak ve final gurubu maçlarında oynayacak. İnegöl’ün hedefi bu maçı kazanıp üçüncü maçta şansını kullanmaktı. Ancak istediği hiçbir şeyi uygulayamadı. Sıralamada burada olmasının tek nedeni olan, etkili servislerini hiç kullanamayınca ve hatta servis karşılamada da bu kadar da hata yapınca maçın sonucu belli oldu gibi. Ankara’da 3-0 kaybedince ve hatta son sette maçtan iyice kopunca tüm enerjilerini ve hırslarını bu maçta kullanmalıydılar. Aksine maça Ziraat Bankası etkili servisler ve etkili hücumlar ile başladı. Bir de bunun üzerine çok yüksek blok yüzdesi eklenince ilk set açık ara gitti. İnegöl B. bir sezon boyu sert ve iyi yere giden servisler ile tüm takımları dize getirmişti , hatta İnegöl’deki lig maçında öyle servisler atmıştı ki , Ziraat Bankası nefes bile alamamıştı. Bu maçı çok iyi hatırlıyorum, seyirci baskısı da en üst düzeydeydi. Seyirci hiç susmamış, deplasmanda oynayan bir takımı çökertmişti. Bugün , İnegöl Belediye oynayamadığı voleybol,  Ziraat Bankası ise istekli oyunuyla seyirciyi susturdu. Böyle maçlarda seyirciye çok ihtiyaç var, ne yapıp edeceksiniz ve seyirciyi hep ayakta tutup rakibi baskı altına alacaksınız.

Bugün takımda biraz da şunu gördüm,  ‘’biz istediğimizi elde ettik, ilk sekiz içinde olmamız gerekiyordu onu elde ettik ‘’ gibi görüntü verdiler bana. Oysa bu maç ve üçüncü maçta kazanılsa tarih yazabilirlerdi. Bu maç için inançları yok gibiydi.. Ama olsun Avrupa kupası hedefleri devam ediyor. Galatasaray ile eşleştiler ve ikinci sekiz içinde altıya oynayacaklar.

Oynanan maça gelince , Ziraat Bankası pozisyona göre servis kullandı. Bazen , Bahov, bazen Gazmend, bazen de libero Beyto’ya attılar. Pasörün pozisyonuna , takımın karşılamada hücumcularının beklediği yerlere göre coach yönlendirdi. Bu maçta Bahov servis karşılamada çok düşük yüzde ile oynadı. Ligde birçok takım Gazmend’e servis attı ama Bahov bana göre tercih edilecek bir oyuncuydu. Özellikle parmak ile karşılamada eksiği olduğu için yüksek atılan servislerde geri açılmak zorunda kalıyor. Bir kısa, bir uzun servis ile çok hata yapar. Yine bu maçta smaç servislerde libero Beyto da zor anlar yaşadı. Çünkü , dört no oyuncusu çizgiye yakın oynuyor ve ona çok geniş alan bırakıyorlar. Oysa , hücum düşüncesinden önce servis karşılamaya odaklanması gerekir ön köşe oyuncusunun. Ziraat Bankasının attığı servislerin çoğu da iki oyuncunu arasına düştü. İnegöl de Klapwijk bu maçta hiç servis kullanamadı, Gazmend de öyle, Caner de öyle. Bir İbrahim, bir de Bahov servis attı ama onlarda kazanmaya yetmedi. Çok düşük bir blok ile oynadı İnegöl Belediye. İki takımda mümkün olduğunca yüksekten top vurmaya çalıştı ve onun içinde blok-aut fazla oldu maçta. Bloktan seken topları Ziraat Bankası çok daha oyunda tuttu ve hücumları da iyi değerlendirdi. Voleybol oyun mantelitesi olarak Ziraat Bankası, İnegöl’e göre çok daha öndeydi. Rahat servis karşıladıkları için , hücumda her türlü varyasyonları denedi başarılı oldu. İki takım arasında en önemli fark , oyun kurmada doğru tercih ve pas kalitesi ile ortaya çıktı ve maçın sonucunu etkiledi ..

İnegöl için hedef, şimdi Galatasaray maçları ve onun hazırlıkları olmalı hem de ara vermeden. Ele geçen bu fırsat bir daha kolay yakalanmaz, değerini bilmek gerekir. Seyirci baskısı konusunu bu maçlarda unutmayın, konuk takıma küfürsüz olmak kaydı ile deplasmana geldiğini hissettirmek gerekir..

Murat Mestan / Bursa / Voleybolunadresi.com

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yazın