VoleybolunAdresi.com

Engin Aksöz, “‘CEV Challenge’yi beklerken, lig treni kaçtı. “

Engin Aksöz, “‘CEV Challenge’yi beklerken, lig treni kaçtı. “

Kafalar CEV Challenge Cup finali’nde miydi yoksa; yoğun maç trafiği içinde birey olarak fizik ve mental anlamında stop etme noktasına gelinmesi miydi bilinmez ama; aşağı yukarı ayni koşullarda parkeye çıkan Galatasaray’a neredeyse hiç direnemeden yenilmek Bursa BŞB’nin karizmasını yerle bir etti.

Sırf bu maça as oyuncular dinlenmiş bir şekilde çıksınlar diye Schwerin rövanşını turu garantiledikten sonra kaybetmeyi göze alan camiayla teknik patron Jan De Brandt’ın yaşadığı büyük şok da işin cabası oldu.

Oysa rakip Galatasaray’da benzer koşullarda, üstelik deplasman dezavantajıyla CEV Cup yarıfinal rövanşı oynayarak gelmişti Bursa’ya.

Rus Dinamo Kazan önünde altın sette final şansını kaybedip, hem moral, hem de fizik olarak darmadağın olmuş sarı kırmızılı takımın, Bursa BŞB karşısında sanki tornadan yeni çıkmış bir görünümle mücadele etmesi, olsa olsa ‘büyük kulüp böyle zamanlarda belli olur’ faktörüyle açıklanabilir.

Dinamo Kazan maçını orada bırakarak döndüğü ligde kendisini zorlamasını beklediği Bursa Büyükşehir’e karşı, servis avantajını çok iyi değerlendiren Galatasaray, rakibin liberolarının manşet zaafı üzerine kurguladığı oyununda bu amacına ulaşırken, hücumunu da

arkadaşlarını file üstünde çok iyi organize eden pasör Gamze Alikaya’nın liderliğinde sonuçlandırıp, ikinci maç öncesi yarıfinali büyük ölçüde garantiledi.

Sakatlığı devam eden smaçör Fatma’yı başlangıçta riske etmek istemeyen De Brandt’ın bu pozisyonda Yaren Hatipoğlu’na şans tanıması beklentileri karşılayamadı. Kısa boyu nedeniyle hücum performansı sınırlı kalan Yaren, iki libero Ceren ve Aylin’le birlikte servis karşılamada da zorlanınca; Galatasaray daha ilk setin ortalarında ‘maçı alıp gideceğini’ belli etti.

Rakibin iki etkili servis kozu Güldengiz Önal’la Aslı Kalac’ın yakaladığı serilerde Bursa BŞB’li liberoların çok kötü bir gününde olmaları etkiliydi.

‘Ace’ sayılarıyla moral bozan ikili, her rallide Yaren, Aylin ve Ceren’in üzerinden servis kullanıp, tecrübeli pasör Özge Kırdar’a belki de kariyerinin en hüzünlü maçlarından birini yaşattı.

İstediği gibi manşet alamayan Özge Kırdar’ın zorunlu olarak köşelerden hücum ettirme çabası, bu pozisyonları iyi çalışmış Galatasaray’ın Dora’y’la Joycinha’ya getirdiği ikili üçlü bloklarla ortaya çıktı.

File üstü kombinasyonlarında ortadan İvana’nın yeteri kadar efektif kullanılamaması, köşe hücumlarına mahkum kalan Bursa BŞB’nın maç içinde yaşadığı en önemli handikaptı, son sayıya kadar da alternatif çözüm bulunamadı.

Dora ve Joycihna gibi iki etkili köşe oyuncusu, maçın içine girmekte zorlanan takımda arkadaşlarına ayak uydururken, coach De Brandt’ın son sette gençleri oyuna sürmesi teslimiyetin göstergesi gibiydi.

Sonuç olarak; yorgun Galatasaray, kendisinden daha az yorgun Bursa BŞB’ye karşı taktik olarak daha iyi hazırlanmanın mükafatını alarak İstanbul’a döndü.

Aslı, Güldeniz servisleriyle, Centoni ve Leys’de her toptan sayı bulan köşe hücumlarıyla, ikinci setin ortasında demoralize olup maçı bırakan Bursa BŞB önünde Galatasaray’ın parlayan yıldızlarıydı.

‘Her eve lazım’ Aslı ayni zamanda 3 numaraya atılan kurşun paslara iyi hücum edip, maçın ekstra performansı olacak kadar etkili oynadı. Rotasyondan girip çıkan ABD’li Jack’ın da yüksek bloklarıyla file üstü savunmasına yaptığı katkı dikkat çekiciydi.

3-0’lık skoru bugün İstanbul’da tersine çevirip, Galatasaray’ı eleme noktasına getirmek zor ötesi bir iş.

3-1’le altın set şansı yakalansa da; ilk maçın görüntüsü Bursa BŞB’nin bu sezon için ligi noktaladığı şeklinde.

CEV Challenge Cup finaline yoğunlaşmak elbette daha öncelikli hedef olsa da; ligi bu kadar boşlayıp, erken pes etmek de bu kulübe yakışmıyor.

Yeni sezon planlaması yapılırken, kadroya an itibariyle daha fizikli ve manşeti iyi oyuncuların tercih edileceğini düşünüyorum.

Mevcut derinlikle bu kadarı bile iyi sayılır; çıta biraz daha yükseğe konulacaksa eğer oyunu kuralına göre oynamalı.

Engin Aksöz / Bursa / Voleybolunadresi.com

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yazın