VoleybolunAdresi.com

Murat Mestan’ ın kaleminden ” kadınlar 1.lig final maçları..”

Murat Mestan’ ın kaleminden  ” kadınlar 1.lig final maçları..” 

Sevgili voleybol severler, üç gün de tamamlanan final gurubu maçları sonunda İstanbul Beylikdüzü Voleybol İhtisas  ve Ankara İlbank, Vestel Venüs Sultanlar ligine yükseldiler. Bu iki takım , ilk iki gündeki maçlarını kazanarak bir gün önceden lige ayak bastılar. Yarı final maçları yorumlarımda da yazdığım gibi hem Beylikdüzü ,hem de İlbank oynadıkları voleybol, kadro yapıları, kenar yönetimleri olarak diğer iki takımdan daha farklıydılar. Ancak kenar yönetimi deyince dört takım içinde Pursaklar coach u Salih Yergin çok dar kadrosuna  ve çok düşük bütçesine rağmen takımına bir antrenörün takımını nasıl oyundan koparmadan , istediklerini takımına uygulatma konusunda güzel bir örnek sergiledi. Pursaklar takımının tüm oyuncularını en üst seviyede oynattı..

 

Önce 1.lig şampiyonu Beylikdüzü’nden başlayalım. Ligin 2.yarısında takıma katılan pasör Kaylee , smaçör gurubunun hemen her istediği topu atabilecek kapasitede ama zaman zaman öyle tercih hataları yaptı ki bazı maçları zora soktu. Yine de final gören dört takım içinde en tecrübeli pasör idi. Beylikdüzü ligin başında, şimdi yardımcı antrenörlük yapan Zekai Bayram hocanın Mehmet Bedestenlioğlu ile işbirliği yaparak genç oyuncular ve tecrübeli oyuncuları karıştırarak yaptıkları takımdan ‘’bu yıl hedef olarak deneyim kazanalım yeter’’ düşüncesinin çok üstüne çıktılar. Maçların ilk yarı sonuçlarını da görerek pasör transferini bekletmek te doğru karardı. Baktılar yol alıyorlar, rakiplerin kadroları belli , biz bu işi yaparız dediler ve her maça farklı saldırdılar. Voleybol olarak da diğer rakiplerden farklıydılar, voleybolun içinde olan her türlü pası ve hücum yerlerini denediler. Ligin tecrübeli iki orta oyuncuları Sabriye ve Su bu turnuvada en çok top alan ve her türlü hücumu deneyen oyunculardı. Su , yaşı genç olsa da oynadığı maç sayısı olarak bence tecrübeli. Pasör çaprazı Marina , çok tecrübeli, böyle maçların stresini taşıyabilecek ve top aldığın da sayılar kaç kaç olursa olsun, top kullanan bir oyuncu. Yüksek toplarda blok üstü oynayabiliyor ama blok üstüne çıkıcam deyip üstten auta da çok top vurdu. Ön oyuncu olduğunda tek ayak hücum bile yapıyor iki numaradan. Ancak blok eksikliği var. Köşe oyuncuları Mislina ve Damla servis karşılamada  ve hücumda belli standart ile oynuyorlar. Defansta çok top tuttular her ikisi de, yine ikisi için, servislere biraz daha özen göstermeliler. Libero Melisa’nın , ayakları çok çabuk ve topun nereye geleceğini kestirip yer tutmasıyla defansta çok top tuttu. Hak ettikleri maçalrı kazandılar ve hak ettikleri şampiyonluğu gördüler. Sultanlar liginde yeni bir bütçe yapmalılar ve yeni yapılanma ile yola devam etmeleri çok güzel olacak. Başarılar ..

 

Finalde ikinci olarak Sultanlar ligine çıkan İlbank, daha önce de yazdığım gibi, geçen yılki teknik ekip ve kadrosunun temel taşlarını bozmadan , aynı oyun sistemi ile yine hak ederek lige yükseldi. Bir kulüpte alt yapı sistemli bir şekilde işliyorsa , orada oyuncu sıkıntısı olmuyor. Hiçbir konuya girmeden direkt yazıyorum, ikinci günkü maçı çeviren ve üçüncü gün oynayan Yaprak bence turnuvanın yıldızı. Korkusuzca ve temel tekniklerin hepsini kullanarak yaptığı hücumlar  karşıladığı servisler, defans topları ve asıl önemlisi kullandığı servisler ile buna aday diye düşünüyorum. Yine alt yapıdan, uzun süredir de şans bulan pasör Buse şansını iyi kullanıyor. Ayakları biraz daha hızlı topa giderse bu fiziği ile şans verildiğinde bunu kullanabilir. Ortayı kullanabildiği oranda takımına kazandırdı. En iyi ve tecrübeli iki orta oyuncu ile oynuyor. Gökçen ve Ceren hem blok hem de hücumda , yük çeken oyunculardı. İkisi de kritik sayılarda , özellikle de tek ayak hücumlar ile fark yarattılar. Pasör çaprazları Santos, sert ve yüksek oyuncu. Hem bir no dan hem de altı no dan top kullanıyor. Ancak tüm takımın belli servis standartını onda göremedim. Hırsı ve oyunu sahiplenmesiyle iki gün tam kapasite ile oynadı ama üçüncü gün, final günü oynayamadı. Mariana, kolay bir lig yaşamış ve tüm hazırlığını buraya yapmış . Tüm maçlarda hiç düşmeden ve aynı tempoda , aynı yükseklikte oynadı. Sorumluluk aldı ve aldığı topları da değerlendirdi. Yine köşeden Ezgi de servis karşılamada ve hücumda kendi standartında oynadı. Libero Songül defansı olumlu kurgulayıp diğer arkadaşlarına güven veriyor dönen toplarda. Takımın en önemli özelliği, tüm oyuncularının diğer takımlara göre biraz daha uzun olması ve bunu blokta çok fazla değerlendirmesi. Blok yüzdeleri oldukça yüksekti, bir de buna hücum gücünü eklerseniz, takımın gücü ortaya çıkıyor. Gelecek sezon İlbank’a yakışacak bir bütçe ve takım kadrosuyla Sulatanalar liginde üst sıralar için mücadele etmeleri bekliyorum. Çünkü kulüp uzun yıllardır voleybolun içinde,  alt yapısıyla ve kurumlaşmasıyla bunu hak ediyor. Başarılar…

Final gurubunun en çok konuşulan takımı Pursaklar Belediyesi takımıydı. Daha önce izlememiştim ve hatta yarı finaller öncesi antrenör arkadaşlarım ile konuşurken en çekindiğimiz takım diye bahsetmişlerdi. Yarı finaller yorumlarımda da var, takım oyununu en iyi gösteren takım diyebilirim. Belli bir bütçe ile başladıkları ligi koydukları çıtayı hep yükselterek final gurubunu Türkiye üçüncüsü olarak bitirdiler. Belki de seçtikleri oyunculara verdikleri para diğer takımların onda biri, ama onlardan aldıkları verim ise neredeyse başa baş. Defansta çok top tutuyorlar ve hücumlarda ise yabacı oyuncuları Eliangela’yı çok verimli kullanıyorlar. Sert , yüksek ve özveri ile oynayan bir oyuncu. Her takımdaki gibi, takımın en kritik sayılarda ve yerlerde öne çıkması. Defans yapmak için çok çalışması da göze batıyor. Çünkü bir çok pasör çaprazı , sadece hücumu düşündüğü için defansı hep yanındaki oyunculara bırakır. Pasör Burcu bu lig için de kısa ama oyun kurmadaki tecrübesiyle bunu kapatmayı başarıyor. Her takım,  ön oyuncu olduğu pozisyonda onun üzerinden oynamayı planlıyor. Tekrar ediyorum, parmakları ve oyun zekası var ama blok eksikliği çok. Ne kadar sıçrasa da final gurubunda oynadığı maçlarda karşısında oynayan oyuncular bunu çok iyi kullandı. Köşe oyuncuları, Danijela iyi başladığı turnuvayı performans düşüşüyle tamamladı. Servis karşılamada sıkıntılı anlar yaşadı, hücumda da kısa kaldı ama yaptığı blok-aut lar  ve plaseler ile rakipleri zorladı.  Karşısında hep yüksek blok gördü ve top geçmede zorlandı. Tuğçe ise fiziğinin el verdiği oranda top geçti. Sıçrayan bir oyuncu ama kollar ve omuzlar zayıf. Köşe oyuncusu iseniz vurduğunuz topa defans şansı olmamalı , top oyunda kalmalı . 1.lig üst seviye takımlarında her zaman gerekli oyunculardan ama kesinlikle üst tarafını güçlendirmeli. Servis karşılamada o da zaman zaman zor anlar yaşadı ama genele bakarsanız takıma katkısı çok. Orta oyuncu Nurdan fiziğinin el verdiği oranda her şeyi denedi ve verimli olmaya çalıştı. File üst seviyesinden, banttan hücum yapıyor ama topu çektirerek sürpriz zamanlarda enteresan toplar geçti. Diğer orta Duygu , çok tecrübeli oyuncu. Oynadığı bölgede hem blok ta hem de hücumda elinden geldiğince oynadı. Pasör Burcu, açık manşet aldığı için ortayı çoğu zaman düşünmedi. Servisi söylenen bölgeye en iyi yönlendiren takım olarak gözüktüler. Bunun nimetini de üçüncülük olarak aldılar. Yeni sezon için de Başarılar …

Final gurubunda son takım Samsun Anakent Belediye, çok geniş kadrosu, buraları defalarca yaşamış , lig görmüş tecrübeli oyunculardan kurulu bir takım. Yarı final de bu takım için yazarken, çoşku ile oynamıyorlar, sadece hedefe ulaşmak için gereğini yapıyorlar demiştim. Final gurubunda bu çoşku ve takım havasını gördüm. Ama işler iyi giderken, takım önde giderken, sayı kazanırken, set kazanırken. Sanki kenarda beklemek bazı oyunculara zor gelmiş, ben bu takımda oynamalıyım, oynarım görüntüsünü izledim. Bunun için sadece teknik kadro karar veriyor ve maç sonlarında , final gurubu sonunda hesap verecekte onlar . Pasör Simge bu lig için tecrübeli ve iyi pasör , çok uzun olmayabilir ama oyun kalitesi ve pas tercihleriyle doğru işler yaptı. Kendi kapasitesince oynadı. Selmin , şans bulduğu sürece de elinden geleni yaptı. Çaprazları Yılıan , belki de en iyi oyunculardan ama final gurubunda top oynamak başka vasıflarda gerektiriyor. Her maç aynı tempoda , aynı verimlilikte oynamak gerekiyor. İki köşe oyuncu Lisa ve Deniz servis karşılamada çok zor anlar yaşadılar. Oyun kurabilmesi için pasörlerine istediği topu iletemediler. Bu da oyun kurgularını çok etkiledi. İyi manşet gittiğinde ve orta oyuncular devreye girdiğinde hem kendileri rahat hücum yaptı hem de çaprazları. Aybüke ve Ayşe blokta hem kendi oyuncularını hem de köşe oyuncularını kontrol edebilmek için çok efor sarf ettiler. Libero Pınar , defansta çoğu zaman tek başına mücadele etmek zorunda kaldı. Takım olarak herkes sayı üretmeye , hücuma endeksli olunca defans yükü sadece Pınar’a kaldı. Böyle bir takımdan ben daha sert ve iyi servis bekliyordum ama kolay servis atıyorlar ve rakibe oyun kurma şansı veriyorlar. İnşallah, buradan çıkamadıkları için kırılma olmaz yönetimde. Daha iyi bir takım ve yeni hedef ile yeni sezonda başarılar dilerim..

Zor , gergin , sıkıntılı , bazen üzüntülü , bazen mutlu, kazasız , belasız bir sezonu daha tamamladık. Antrenörlerin bu turnuvada, istatistik incelerken , kendi maçları tekrar izlerken, oyun planlarını nasıl kurmaları gerektiğini planlarken , rakip maçları izlerken , toplantılarda mental olarak takımı hazırlarken, turnuva devam ederken gelen menejerlere zaman ayırırken, sporcuların kaprisleri ile uğraşırken çok gece uykusuz kaldıklarını biliyorum . Aynı şeyleri bazı yöneticilerin de ortak yaşadıklarını biliyorum..  Ama lige çıkmayı başarsanız da , başaramasanız da bunlara değer..

Kısa bir süre tatili hak ettiniz, ama yeni hedefler ve yeni takımlar için çalışmalara en kısa zamanda çalışmalar başlar.. Eşinize ve çocuklarınıza da zaman ayırın önce ..

Murat Mestan / Bursa / Voleybolunadresi.com

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yazın